Madla lásky

Nový rok přináší nové cíle a výzvy. Také jste v lednu podlehli a dáváte si předsevzetí? Hlavně nepřepalte začátek!

Co si budeme povídat, Vánoce byly náročné (jako každý rok). Člověk se ani nemusí nijak zvlášť přejídat, aby vypadl z rytmu a získal nepříjemný „těžký“ pocit. Mnoho zdvořilostních návštěv, plných různých sladkých lákadel, pobyt na horách s horskou stravou, více lenošení a méně pohybu... tak málo stačí, aby se člověk začal cítit jak v jiné kůži.

Možná se divíte, proč tento článek přichází až v půlce ledna? Pravda je taková, že si mnozí dávají prvních 14 dní na srovnání a do plnění svých předsevzetí se vrhají až v půlce ledna. Prvního ledna je přece svátek, druhého musím do práce, nechám si pár dní na rozkoukanou a pak se do toho vrhnu...

A pak následují nejrůznější cíle, týkající se jídla a zdravého životního stylu – budu jíst více ovoce a zeleniny, budu pít méně alkoholu, začnu se více hýbat.. Ať chceme nebo nechceme, v menší či větší míře se to týká většiny z nás. Někdo má to štěstí, že přibere kilo-dvě, někdo dokonce mnohem více, někomu během dvou týdnů povolí pracně nabyté svaly, někdo se cítí ucpaný a obtěžkaný... každý to vnímáme jinak. Všichni společně bychom však měli nejprve udělat jediné: pěkně se zase uklidnit a přestat bláznit s předsevzetími, protože přepálený začátek rovná se rychlý konec

Tak jak...? Fázujte!

Nejprve se zaměřte na nastolení režimu v rámci stravy. Plánování denních jídel, odlehčení od těžkých jídel, absence alkoholu a jednoduchých cukrů (hlavně to cukroví, které je teď nejvíc odleželé, že?:) – to jsou základní kameny, které vám pomohou se opět postavit na nohy. To vše doplňte o co nejvyšší příjem zeleniny a samozřejmě o dostatečný pitný režim.

V další fázi se zaměřte na pohyb a využijte ho ke spálení nabytých "madel lásky" :). Pravidelná aerobní sportovní aktivita je při účinné redukční dietě nutností. Pokud vám časové možnosti dovolí, vyrazte alespoň 3x týdně za sportem, který můžete doplnit například pobytem v sauně – vypotíte se, otužíte a celkově zregenerujete tělo.

Je důležité se mít na co těšit. Naplánujte si výlety a hezké chvilky, které vám pomohou zneutralizovat myšlenky na práci, povinnosti a plnění toho, co jste si předsevzali. V lednu před námi leží celých těžkých 11 měsíců, pod kterými si představujeme různé. Ze všeho nejdůležitější je tedy nebýt na sebe hned na začátku příliš přísný a neklást na sebe vysoké nároky, nechtít vše hned... ale brát vše pomalu a s nadhledem.

...a poslední rada na závěr: Vše dělejte primárně hlavně pro sebe! Stanovte si tzv. checkpointy, tedy data, kdy od sebe očekáváte to a to. Úspěšná cesta potřebuje mít jasné cíle :)

 

zdroj fotky: Shutterstock. com

Publikoval(a): Michaela Bebová 16. ledna 2018 18:30

Diskuze


O mně

Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již více jak 10 let. Studium tak krásného oboru jakým je biochemie mi umožňuje nahlédnout do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - z úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem těle. Mým úkolem je tedy sloužit jako jakýsi můstek mezi reálnými vědeckými poznatky o výživě a širokou laickou veřejností.

Každý člověk je jedinečný, a tak by se k němu mělo přistupovat. Výživová doporučení, trendy a nejrůznější výživové směry nelze slepě aplikovat na všechny bez rozdílu. Snažím se bojovat proti mediálním bublinám, které se na nás tlačí ze všech stran a raději každého navedu selským rozumem ke správnému přístupu a řešení. Pokud totiž chceme dosáhnout nějakého cíle, ať už je to zhubnutí či celková změna života a životního stylu, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Biochemička

RNDr. Michaela Bebová

michaela@biochemicka.cz


Dosažené vzdělání

2017

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - obhajoba rigorózní práce na téma
Interakce vybraných flavonoidních sloučenin s biotransformačními enzymy

2015

Certifikovaný poradce pro sportovní výživu (ATAC)

2014

Certifikovaný výživový poradce: Poradce pro výživu a suplementaci (ATAC)

2009-2014

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - bakalářské a navazující magisterské studium: obor Biochemie

Studijní specializace: doplňky stravy jako modulátory potravních karcinogenů v rámci 2. fáze biotransformace, studium interakcí doplňků stravy s enzymy biotransformace xenobiotik

2012/2013

Semestrální pobyt na vysoké škole Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), University of Applied Sciences, Life Sciences, Holandsko
studijní specializace: studium karcinogeneze

Konzultace a poradenství ve výživě

Věnuji se poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu s individuálním přístupem ke každému klientovi.

Mým cílem je dovést vás ke zdravé výživě tak, abyste k tomu dospěli svou vlastní cestou – kladu tedy důraz na to, abyste věděli, PROČ některé věci jsou nebo nejsou dobré, zdravé nebo nezdravé, případně nutné a nezbytné. Pokud totiž chceme dosáhnout trvalé změny životního stylu včetně výživy, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Náplň konzultací

Při prvním osobním setkání zanalyzujeme dosavadní jídelníček, společně si popovídáme o aktuálním zdravotním stavu, stravovacích návycích a hlavně cílech, kterých byste rádi dosáhli. Podle cíle pak společně začneme pracovat na úpravách jídelníčku, budou vám poskytnuty podněty ke změnám, na kterých budeme pracovat. Obdržíte konkrétní příklad stravovacího plánu na míru a obecná doporučení. Bude provedena základní analýza vašeho těla (množství tuku, podíl svalové hmoty, bazální metabolismus apod.)

Další plán a konzultace jsou řešeny individuálně na základě domluvy a cíle.

Pokud jste se rozhodli, že chcete trvale změnit svůj aktuální životní styl a jako bonus i vyřešit některé běžné zdravotní obtíže, kontaktujte mě prostřednictvím webového formuláře níže.

Ceník

Konzultace a poradenství ve výživě

Vstupní konzultace + analýza na přístroji TANITA (90 min) 900 Kč

 • zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku
 • stanovení základních tělesných parametrů a zdravotního stavu pomocí přístroje TANITA (% tuku v těle,
  podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, bazální metabolismus apod.)
 • diskuze a stanovení cílů klienta

Vypracování individuálního výživového plánu a suplementace 1800 Kč

 • analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu
 • vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu
 • návrh suplementace (pokud je třeba)
 • vypracování ukázkového jídelníčku

Vypracování individuálního specifického jídelníčku na 7 dní 2500 Kč

 • sportovní jídelníček
 • zdravotní omezení
 • alergie, intolerance potravin
 • redukční jídelníček apod.

Samostatná konzultace dle potřeby klienta (90 min) 750 Kč

Konzultace po Skypu či telefonu (60-90 min) 500 Kč

Kontrolní přeměření tělesných parametrů na přístroji TANITA 400 Kč

Asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách (cca 90 min) 800 Kč

 • Praha
 • návštěva supermarketů, obchodů se zdravou výživou; podrobný rozbor jednotlivých sekcí s výkladem

Semináře a Workshopy

1. Lektorská činnost dle požadavků klienta (90 min) 2000 Kč

 • odborné přednášky na téma výživy a zdravého životního stylu

2. Lektorská činnost dle požadavků klienta v AJ (90 min) 2500 Kč

 • odborné přednášky na téma výživy a zdravého životního stylu
Individuální domluva dle potřeby je možná.

Speciální programy

Program FIRST STEP

Tento program je „nakopnutím“ pro klienty, kteří se odhodlali skončit se svým dosavadním životním stylem plným nezdravého jídla, stresu a pasivity a rozhodli se radikálně změnit svou životosprávu. Cílem klienta je radikální změna kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, redukce hmotnosti nebo pomoc do začátku.

Délka programu: 4 měsíce (3 konzultace)
Cena: 5 900 Kč   4 900 Kč

Program zahrnuje:

 • vstupní konzultace: zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku, životospráva, stanovení cíle klienta
 • analýza na přístroji TANITA: stanovení základních tělesných parametrů (% tuku v těle, podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, hmotnost kostí, stanovení bazálního metabolismu apod.)
 • vypracování individuálního výživového plánu a suplementace (tištěná verze) s doprovodnou konzultací: analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu, vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu, návrh suplementace (pokud je třeba), vypracování ukázkového jídelníčku
 • asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách
 • 1 průběžná konzultace
 • 1 výstupní konzultace + analýza

* Uvedená nabídka není veřejným příslibem a služby mohou být odepřeny.
Místem poskytnutí služeb je Praha.