MACA – peruánský ženšen

Tradiční kofein, či thein nebo guarana začínají být značně „out“ a jejich místo pomalu, ale jistě nahrazují tzv. adaptogeny. Příroda je mocná kuchařka, dala za vznik rostlinám a plodům s nejrůznějšími účinky nejen na lidský organismus. Jedním z úctyhodných adaptogenů je i kořen MACA...

S rostoucími nároky, které jsou na nás a naše výkony kladeny, se stále více uchylujeme k potravinám, nápojům, chytrým drogám či doplňkům stravy, které by nám v našem často hektickém životě pomohly.

Tradiční kofein, či thein nebo guarana, ale začínají být značně „out“ a jejich místo pomalu, ale jistě nahrazují tzv. adaptogeny. Příroda je mocná kuchařka, dala za vznik rostlinám a plodům s nejrůznějšími účinky nejen na lidský organismus. Troufám si říci, že i moderní farmacie se tak trochu láme a začíná se zpět obracet k přírodě, k plodinám, jejich sloučeninám a v podstatě znovuobjevuje to, co tradiční medicíny používají již po staletí.

Jedním z úctyhodných adaptogenů je i kořen ženšenu peruánského (Lepidium meyenii), kterému nikdo neřekne jinak než MACA. I přesto, že jsou účinky této rostliny známy již po tisíciletí, aktuálně zažívá mezi lidmi z moderních civilizací své obrození. Účinkům se věnují i vědecké skupiny, které stále přicházejí s novými poznatky.

Maca je v podstatě brukvovitá zelenina, která je typická pro prostředí peruánského pohoří Andy. Kořen vypadá podobně jako o něco tlustší a žlutější ředkev. Kdybyste si ale celý jeden plod přidali do polévky, asi byste se divili...:) Pro své silné účinky se nejčastěji suší a používá se až vzniklý prášek. Ten se buď prodává přímo, anebo se následně lisuje do tablet. Můžete ale narazit na extrakty, tekuté produkty, nebo i na celý kořen.

Nutno podotknout, že si oblíbenou nálepku superpotravina opravdu zaslouží. Pro mě osobně to je jedna z mála cizokrajných plodin, která opravdu dává smysl co do účinků, bezpečnosti a zároveň ale i zdravotního přínosu. Její účinky mám vyzkoušené na sobě i svém okolí. Obzvláště v době, kdy se tolik řeší otázky hormonálních výkyvů, plodnosti, libida a sexuální funkčnosti je každá přírodní pomůcka jistě vítána. A jaké že jsou její hlavní přínosy?

Antioxidační účinky

Látky obsažené v mace mají antioxidační účinky, ale podporují i antioxidační působení našich vlastních systémů. Byla to dokonce česká vědecká skupina, která poukázala na pozitivní vliv macy ve vztahu k antioxidační kapacitě, pozitivnímu ovlivnění hladiny cholesterolu a také krevního cukru, glukózy.

Podpora koncentrace a celkové nabuzení organismu

Mnohem zajímavější a praktičtější jsou však prokázané účinky macy na to, jak se cítíme a jak jsme výkonní. Pravidelná konzumace macy, ideálně po ránu, dokáže navodit pocity energie, elánu a dobré koncentrace bez toho, aniž by se dostavily nežádoucí účinky (= adaptogenní účinek). Některé studie dokonce ukazují, že pravidelné užívání zlepšuje celkovou náladu a podporuje celkovou staminu (= výdrž).

Pod tento účinek se mohu podepsat.

Podpora plodnosti u žen a mužů

Zatímco antioxidační účinky a podporu výkonnosti způsobuje každý druhý adaptogen, vliv na sexuální funkce už tak častý není. Hned několik studií poukazuje na pozitivní účinky, a to jak ve formě zvýšení přirozeného libida, tak ve formě sexuální výkonnosti. Mnoho žen také často trpí hormonální dysbalancí – i to dokáže maca pozitivně ovlivnit. Stabilizace hormonální hladiny, a to zejména hladiny estrogenu, pak s sebou přináší i zlepšení celkové psychiky a v případě post-menopauzálních žen i snížení symptomů menopauzy. U mužů jsou účinky podobné – po delší pravidelné konzumaci se zvedá libido, výkonnost, a některé studie naznačují i vliv na kvalitu a motilitu spermií.

Nutriční přínos

Ačkoliv oficiální doporučená denní dávka není stanovena, přiměřené množství se pohybuje okolo 5­­–10 g prášku, což je zhruba 1–2 lžičky. Takovéto množství tedy sice neposkytne signifikantní množství žádné živiny, a ani mikroprvku, pravdou ale je, že maca obsahuje relativně vysoké množství vitamínu C a také mědi a může přispět i co do denního příjmu železa a vlákniny. Přínosem je ale bezpochyby široká škála fytochemikálií s výše uvedenými účinky.

Jak macu užívat?

Prášek nebo tablety macy se dají koupit bez problémů už prakticky v každé prodejně zdravé výživy či na internetu. Stejně jako u ostatních superpotravin platí, že je dobré zvážit poměr cena-výkon a dbát na kvalitu. Prášek si můžete přimíchat do vlažné snídaňové kaše, do smoothie nebo si ho rozmíchat ve vodě s trochou sirupu a vypít. Maca má specifickou příchuť, která nemusí vyhovovat každému. Z vlastní praxe se mi moc neosvědčila kombinace s jogurtem a ani ji nepřidávám do pečených moučníků či do pudinků a krémů. Vysoké teploty jí rozhodně nesvědčí, stejně jako jiným superpotravinám.

zdroj fotky: Shutterstock.com

Publikoval(a): Michaela Bebová 13. listopadu 2018 9:04

Diskuze


O mně

Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již více jak 10 let. Studium tak krásného oboru jakým je biochemie mi umožňuje nahlédnout do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - z úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem těle. Mým úkolem je tedy sloužit jako jakýsi můstek mezi reálnými vědeckými poznatky o výživě a širokou laickou veřejností.

Každý člověk je jedinečný, a tak by se k němu mělo přistupovat. Výživová doporučení, trendy a nejrůznější výživové směry nelze slepě aplikovat na všechny bez rozdílu. Snažím se bojovat proti mediálním bublinám, které se na nás tlačí ze všech stran a raději každého navedu selským rozumem ke správnému přístupu a řešení. Pokud totiž chceme dosáhnout nějakého cíle, ať už je to zhubnutí či celková změna života a životního stylu, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Biochemička

RNDr. Michaela Bebová

michaela@biochemicka.cz


Dosažené vzdělání

2017

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - obhajoba rigorózní práce na téma
Interakce vybraných flavonoidních sloučenin s biotransformačními enzymy

2015

Certifikovaný poradce pro sportovní výživu (ATAC)

2014

Certifikovaný výživový poradce: Poradce pro výživu a suplementaci (ATAC)

2009-2014

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - bakalářské a navazující magisterské studium: obor Biochemie

Studijní specializace: doplňky stravy jako modulátory potravních karcinogenů v rámci 2. fáze biotransformace, studium interakcí doplňků stravy s enzymy biotransformace xenobiotik

2012/2013

Semestrální pobyt na vysoké škole Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), University of Applied Sciences, Life Sciences, Holandsko
studijní specializace: studium karcinogeneze

Konzultace a poradenství ve výživě

Věnuji se poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu s individuálním přístupem ke každému klientovi.

Mým cílem je dovést vás ke zdravé výživě tak, abyste k tomu dospěli svou vlastní cestou – kladu tedy důraz na to, abyste věděli, PROČ některé věci jsou nebo nejsou dobré, zdravé nebo nezdravé, případně nutné a nezbytné. Pokud totiž chceme dosáhnout trvalé změny životního stylu včetně výživy, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Náplň konzultací

Při prvním osobním setkání zanalyzujeme dosavadní jídelníček, společně si popovídáme o aktuálním zdravotním stavu, stravovacích návycích a hlavně cílech, kterých byste rádi dosáhli. Podle cíle pak společně začneme pracovat na úpravách jídelníčku, budou vám poskytnuty podněty ke změnám, na kterých budeme pracovat. Obdržíte konkrétní příklad stravovacího plánu na míru a obecná doporučení. Bude provedena základní analýza vašeho těla (množství tuku, podíl svalové hmoty, bazální metabolismus apod.)

Další plán a konzultace jsou řešeny individuálně na základě domluvy a cíle.

Pokud jste se rozhodli, že chcete trvale změnit svůj aktuální životní styl a jako bonus i vyřešit některé běžné zdravotní obtíže, kontaktujte mě prostřednictvím webového formuláře níže.

Ceník

Konzultace a poradenství ve výživě

Vstupní konzultace + analýza na přístroji TANITA (90 min) 900 Kč

 • zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku
 • stanovení základních tělesných parametrů a zdravotního stavu pomocí přístroje TANITA (% tuku v těle,
  podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, bazální metabolismus apod.)
 • diskuze a stanovení cílů klienta

Vypracování individuálního výživového plánu a suplementace 1800 Kč

 • analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu
 • vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu
 • návrh suplementace (pokud je třeba)
 • vypracování ukázkového jídelníčku

Vypracování individuálního specifického jídelníčku na 7 dní 2500 Kč

 • sportovní jídelníček
 • zdravotní omezení
 • alergie, intolerance potravin
 • redukční jídelníček apod.

Samostatná konzultace dle potřeby klienta (90 min) 750 Kč

Konzultace po Skypu či telefonu (60-90 min) 500 Kč

Kontrolní přeměření tělesných parametrů na přístroji TANITA 400 Kč

Asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách (cca 90 min) 800 Kč

 • Praha
 • návštěva supermarketů, obchodů se zdravou výživou; podrobný rozbor jednotlivých sekcí s výkladem

Semináře a Workshopy

1. Lektorská činnost dle požadavků klienta (90 min) 2000 Kč

 • odborné přednášky na téma výživy a zdravého životního stylu

2. Lektorská činnost dle požadavků klienta v AJ (90 min) 2500 Kč

 • odborné přednášky na téma výživy a zdravého životního stylu
Individuální domluva dle potřeby je možná.

Speciální programy

Program FIRST STEP

Tento program je „nakopnutím“ pro klienty, kteří se odhodlali skončit se svým dosavadním životním stylem plným nezdravého jídla, stresu a pasivity a rozhodli se radikálně změnit svou životosprávu. Cílem klienta je radikální změna kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, redukce hmotnosti nebo pomoc do začátku.

Délka programu: 4 měsíce (3 konzultace)
Cena: 5 900 Kč   4 900 Kč

Program zahrnuje:

 • vstupní konzultace: zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku, životospráva, stanovení cíle klienta
 • analýza na přístroji TANITA: stanovení základních tělesných parametrů (% tuku v těle, podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, hmotnost kostí, stanovení bazálního metabolismu apod.)
 • vypracování individuálního výživového plánu a suplementace (tištěná verze) s doprovodnou konzultací: analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu, vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu, návrh suplementace (pokud je třeba), vypracování ukázkového jídelníčku
 • asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách
 • 1 průběžná konzultace
 • 1 výstupní konzultace + analýza

* Uvedená nabídka není veřejným příslibem a služby mohou být odepřeny.
Místem poskytnutí služeb je Praha.