Články

Jak si najít to své "zdravé stravování", jak začít?

Nový rok, nová předsevzetí a nové cíle. Ať už se rozhodnete, že chcete v roce 2016 zhubnout nebo jen celkově ozdravit vaše tělo po náročných svátcích, nikdy nedosáhnete úspěchu, pokud to nebudete mít tzv. "srovnané v hlavě". Nevrhejte se po hlavě do něčeho, co se může obrátit proti vám (diety), nejděte za něčím, co vám nadšeně doporučuje kamarád - zkuste si najít vlastní cestu.

Špaldové linecké cukroví

Pokud už vás "nebaví" klasické linecké cukroví z bílé pšeničné mouky, tak je pro vás ideální volbou to ze špaldové. Jemná oříšková chuť, skvělá konzistence těsta, méně cukru - to vše jsou benefity této ozdravěné verze. PS: Chutná i mužům! :)

Špaldové vánoční věnce

Asi nečekáte, že se na blogu objeví něco tradičního z bílé mouky a bílého cukru :). To je dobře. Tradiční vánočka je sice fajn, ale pokud jednou ochutnáte vánočku z mouky špaldové, už nechcete jinak. Když se vám nechce motat vánočku, ulehčete si to, jako já, a udělejte jen krásné vánoční věnce. Chutné a krásné jsou stejně :)

QQ - Quinoa quiche

Slané koláče, neboli quiche, nepatří mezi jídla na přípravu nejjednodušší. Většinou musíte spoustu ingrediencí připravit zvlášť předem. Nebudu vám lhát, že tomu je u tohoto koláče jinak. Na přípravu je o něco pracnější (proto musíte počkat na okamžik, kdy se vám prostě bude chtít...:), ale výsledek si opět o to více užijete a stojí za to. Koláč je výborný jak teplý, tak vychlazený studený.

VÁPNÍK 1/2: Rostlinné vs. živočišné zdroje vápníku - kde je pravda?

Na složení našeho těla se podílí asi 20 různých minerálních látek a to cca ze 4-5 % hmotnosti našeho těla. Vápník je z nich nejvíce zastoupený minerál v našem těle a z oněch výše uvedených procent tvoří téměř polovinu! Tento minerál si zkrátka zaslouží naší plnou pozornost...

Biochemicka přeje všem úspěšný vstup do nového roku 2016!

Dnešní článek bude tématický - slavíme přece Silvestr a Nový rok! :) Není nutné se opít do němoty, oslavte přicházející rok 2016 s patřičnou grácií - se svými nejbližšími a sklenkou kvalitního šampaňského. Na Nový rok si pak k obědu dopřejte čočku. Jak říká přísloví - čočka nosí peníze! :) Několik zajímavostí o alkoholu a recept na novoroční oběd - to vše v dnešním příspěvku.

Chytré (...a trochu chemické) vánoční pečení :)

Zdravé cukroví - je to vůbec možné? ANO! V dnešní době, která nám přináší spoustu možností se pečení "chytrého" cukroví přímo vybízí! Věděli jste, jak funguje lepek v těstě nebo jak vlastně pracuje kypřící prášek? Vše není nic jiného než ta správná chemie! :)

Zachvátila nás JÍDLO-mánie...aneb malé zamyšlení nad současnou situací

Výživa, jídlo, strava, superpotraviny, biopotraviny, nutrienty, vaření, pečení, restaurace, bistro, kavárna, farmářské trhy, foodblog, foodbloger, foodstyle, výživové poradenství, dieta, redukční dieta, pořady o vaření (Pohlreich...Babica), kulinařina, gurmet, gurmánství...všechna tato slova a mnohá další patří do aktuálního megalomanského bláznovství, které otřásá NEJENOM naší republikou. Říkejme tomu jednoduše - posedlost jídlem ve všech směrech.

Pohanková sekaná

Sekaná z pohanky-lámanky je nejen na přípravu velmi jednoduchá, ale je také chutnou náhradou masné verze sekané - hodí se do vege-sandwichů nebo vege-burgerů, je skvělá jen tak s bramborem a nebo i samotná.

Lepek - je lavina odmítání jeho konzumace oprávněná?

Před několika lety by napadlo jen málo lidí, kteří netrpí celiakií nebo alergií na lepek, aby ze svého jídelníčku dobrovolně gluten vyřadili...Celiaci byli, řekněme, "komunita" a o lepku se veřejně moc nemluvilo. Nyní? Přečtěte si sami...