Detoxikace z pohledu biochemie

Jaro se blíží mílovými kroky a my začínáme skloňovat slovo detoxikace a očista čím dál tím častěji – čteme články na webu i v magazínech, slýcháme o ní v televizi či v jiných médiích, je nám doporučována kamarády či rodinou, uvažujeme nad ní sami ve své mysli... nenechme se však strhnout!

Slovo detoxikace lze definovat několika způsoby. Jednak jako léčba závislosti na návykové látce, např. nikotinu, alkoholu či jiných drogách. To je definice základní – řekněme společenská. Pak ale může probíhat detoxikace na molekulární úrovni – resp. v našem těle probíhají celé detoxikační procesy (dráhy). Tyto procesy mají za úkol „provést“ cizorodé látky naším tělem za účelem jejich zneškodnění a následnou eliminaci. Třetí definicí je detoxikace očistná. Tento pojem „detoxikace = očista těla“ se v naší řeči ukotvil až v posledních letech a vlastně odvedl pozornost od prvních dvou. Z očisty se stala mánie, detoxikace dostala úplně nový význam a původní správný význam v podobě detoxikačních drah zůstal v koutě. Proto bych ráda tyto procesy přiblížila, aby nezasvěcený člověk mohl a měl možnost nahlédnout i do oblastí, které nám média nenabízejí.

Detoxikace je ve svém pravém smyslu součástí tzv. biotransformace. Biotransformační reakce jsou reakce, díky kterým se veškeré cizorodé látky, které se dostanou do našeho těla zpracují a následně se vyloučí (eliminují) z těla ven – v nejlepším případě jako neškodné, netoxické látky v moči, ve stolici, vydechovaném vzduchu či potu. Tyto procesy probíhají ve všech živých systémech v závislosti na evoluci druhu. Některé látky se mohou přeměňovat na více toxické metabolity, což jsou bohužel reakce nežádoucí, přesto relativně časté.

Biotransformační reakce můžeme rozdělit na dvě fáze – v obou fázích dochází k přeměně cizorodých látek na více rozpustné a „spolupracující“ sloučeniny, které jsou ve finále napojovány na „kamarádské“ látky, které je odvedou z těla ven. Hlavním orgánem těchto procesů jsou játra, nejdůležitější exkreční orgán jsou pak ledviny. Oba tyto orgány bychom si tedy měli hýčkat důkladným pitným režimem, velmi střídmou konzumací alkoholu a samozřejmě i co nejmenší konzumací léčiv.

Naše tělo se tedy dokáže velmi efektivně detoxikovat samo, samozřejmě za předpokladu zdravých orgánů a dodržování základních aspektů zdravého životního stylu. Enzymy, které jsou součástí procesů detoxikace jsou často ovlivnitelné. Mezi tzv. modulátory patří řada bioaktivních látek obsažených v ovoci a zelenině. Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny v jarních měsících může v dlouhodobém měřítku působit chemopreventivně, doplnit chybějící vitamíny a minerály, podpořit antioxidační kapacitu těla, ale nelze mluvit o přímé podpoře detoxikace jako takové.

Pojďme tedy potřebu detoxikovat přiblížit očistě, ve smyslu odlehčení, úpravě jídelníčku a celkovému mentálnímu zametení si před vlastním prahem. To nejlepší co pro sebe můžete udělat, aniž byste se nesmyslně detoxikovali, je, si naplánovat očistný 30denní režim, který pomůže nakopnout tělo po zatěžkávající zimě. 

Po 30 dní...:

 1. nekonzumujte žádné alkoholické nápoje a pijte několikrát v týdnu čaj z ostropestřce mariánského,
 2. zvyšte míru pohybu na čerstvém vzduchu, dbejte na to, abyste se alespoň 3–5x týdně lehce zpotili při rychlé chůzi nebo sportu, snažte se trávit co nejvíce času na čistém vzduchu v přírodě na úkor prašných a znečištěných měst,
 3. vyřaďte ze svého jídelníčku všechny potraviny či výrobky z nich, které jsou jen prázdnými kaloriemi a nutričně nicotnými entitami (sami projděte obchodem a uvědomte si, co všechno k životu nepotřebujete...), orientujte se jen na základní a přirozené potraviny, a případně pokrmy z nich,
 4. pijte tak, abyste denně vypili 0,5 l vody na každých započatých 15 kg své hmotnosti, pomozte ledvinám cíleně eliminovat cizorodé látky,
 5. vynechejte všechny návykové látky: nekuřte, pokud to váš zdravotní stav nevyžaduje, tak neberte žádné léky, resp. neberte léky na potlačení bolesti, omezte vše, co obsahuje přidaný cukr.

Nemusíte polykat pilulky, pít detoxikační nápoje a ani držet hladovky, prostě jen podpořte své vlastní biotransformační dráhy... :)

Publikoval(a): Michaela Bebová 16. března 2018 21:17

Diskuze


O mně

Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již více jak 10 let. Studium tak krásného oboru jakým je biochemie mi umožňuje nahlédnout do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - z úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem těle. Mým úkolem je tedy sloužit jako jakýsi můstek mezi reálnými vědeckými poznatky o výživě a širokou laickou veřejností.

Každý člověk je jedinečný, a tak by se k němu mělo přistupovat. Výživová doporučení, trendy a nejrůznější výživové směry nelze slepě aplikovat na všechny bez rozdílu. Snažím se bojovat proti mediálním bublinám, které se na nás tlačí ze všech stran a raději každého navedu selským rozumem ke správnému přístupu a řešení. Pokud totiž chceme dosáhnout nějakého cíle, ať už je to zhubnutí či celková změna života a životního stylu, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Biochemička

RNDr. Michaela Bebová

michaela@biochemicka.cz


Dosažené vzdělání

2017

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - obhajoba rigorózní práce na téma
Interakce vybraných flavonoidních sloučenin s biotransformačními enzymy

2015

Certifikovaný poradce pro sportovní výživu (ATAC)

2014

Certifikovaný výživový poradce: Poradce pro výživu a suplementaci (ATAC)

2009-2014

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - bakalářské a navazující magisterské studium: obor Biochemie

Studijní specializace: doplňky stravy jako modulátory potravních karcinogenů v rámci 2. fáze biotransformace, studium interakcí doplňků stravy s enzymy biotransformace xenobiotik

2012/2013

Semestrální pobyt na vysoké škole Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), University of Applied Sciences, Life Sciences, Holandsko
studijní specializace: studium karcinogeneze

Konzultace a poradenství ve výživě

Věnuji se poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu s individuálním přístupem ke každému klientovi.

Mým cílem je dovést vás ke zdravé výživě tak, abyste k tomu dospěli svou vlastní cestou – kladu tedy důraz na to, abyste věděli, PROČ některé věci jsou nebo nejsou dobré, zdravé nebo nezdravé, případně nutné a nezbytné. Pokud totiž chceme dosáhnout trvalé změny životního stylu včetně výživy, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Náplň konzultací

Při prvním osobním setkání zanalyzujeme dosavadní jídelníček, společně si popovídáme o aktuálním zdravotním stavu, stravovacích návycích a hlavně cílech, kterých byste rádi dosáhli. Podle cíle pak společně začneme pracovat na úpravách jídelníčku, budou vám poskytnuty podněty ke změnám, na kterých budeme pracovat. Obdržíte konkrétní příklad stravovacího plánu na míru a obecná doporučení. Bude provedena základní analýza vašeho těla (množství tuku, podíl svalové hmoty, bazální metabolismus apod.)

Další plán a konzultace jsou řešeny individuálně na základě domluvy a cíle.

Pokud jste se rozhodli, že chcete trvale změnit svůj aktuální životní styl a jako bonus i vyřešit některé běžné zdravotní obtíže, kontaktujte mě prostřednictvím webového formuláře níže.

Ceník

Konzultace a poradenství ve výživě

Vstupní konzultace + analýza na přístroji TANITA (90 min) 900 Kč

 • zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku
 • stanovení základních tělesných parametrů a zdravotního stavu pomocí přístroje TANITA (% tuku v těle,
  podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, bazální metabolismus apod.)
 • diskuze a stanovení cílů klienta

Vypracování individuálního výživového plánu a suplementace 1800 Kč

 • analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu
 • vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu
 • návrh suplementace (pokud je třeba)
 • vypracování ukázkového jídelníčku

Vypracování individuálního specifického jídelníčku na 7 dní 2500 Kč

 • sportovní jídelníček
 • zdravotní omezení
 • alergie, intolerance potravin
 • redukční jídelníček apod.

Samostatná konzultace dle potřeby klienta (90 min) 750 Kč

Konzultace po Skypu či telefonu (60-90 min) 500 Kč

Kontrolní přeměření tělesných parametrů na přístroji TANITA 400 Kč

Asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách (cca 90 min) 800 Kč

 • Praha
 • návštěva supermarketů, obchodů se zdravou výživou; podrobný rozbor jednotlivých sekcí s výkladem

Semináře a Workshopy

1. Lektorská činnost dle požadavků klienta (90 min) 2000 Kč

 • odborné přednášky na téma výživy a zdravého životního stylu

2. Lektorská činnost dle požadavků klienta v AJ (90 min) 2500 Kč

 • odborné přednášky na téma výživy a zdravého životního stylu
Individuální domluva dle potřeby je možná.

Speciální programy

Program FIRST STEP

Tento program je „nakopnutím“ pro klienty, kteří se odhodlali skončit se svým dosavadním životním stylem plným nezdravého jídla, stresu a pasivity a rozhodli se radikálně změnit svou životosprávu. Cílem klienta je radikální změna kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, redukce hmotnosti nebo pomoc do začátku.

Délka programu: 4 měsíce (3 konzultace)
Cena: 5 900 Kč   4 900 Kč

Program zahrnuje:

 • vstupní konzultace: zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku, životospráva, stanovení cíle klienta
 • analýza na přístroji TANITA: stanovení základních tělesných parametrů (% tuku v těle, podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, hmotnost kostí, stanovení bazálního metabolismu apod.)
 • vypracování individuálního výživového plánu a suplementace (tištěná verze) s doprovodnou konzultací: analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu, vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu, návrh suplementace (pokud je třeba), vypracování ukázkového jídelníčku
 • asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách
 • 1 průběžná konzultace
 • 1 výstupní konzultace + analýza

* Uvedená nabídka není veřejným příslibem a služby mohou být odepřeny.
Místem poskytnutí služeb je Praha.