Články

Stres a jeho vliv na trávicí pochody v těle

Největší nepřítel – chronický stres

Rozeznáváme dva druhy stresu. Tím prvním je stres akutní. Jedná se o jednorázový stres, který velmi rychle v řádu hodin pomine. Řadíme sem například i okamžiky, kdy jsme nervózní před nějakým výkonem – ať už je to vystoupení před lidmi, první rande a nebo těžká zkouška na vysoké škole. Hlavním rozdílem od stresu chronického je fakt, že po akutním stresu následuje citelné uvolnění a ukončení celého stresové cyklu. Velmi příjemným sekundárním dopadem akutního stresu je, možná vás to překvapí, pozitivní vliv na imunitní systém. V osobnostní rovině vám akutní stres může spíše něco přinést než sebrat – v nejlepším případě tedy aplaus, první pusu a nebo jedničku ze zkoušky.

Chronický stres je na rozdíl od akutního dlouhodobý. Může jít o dlouholetou nespokojenost v práci, o tíživou finanční situaci, jak zabezpečit rodinu, o nespokojenost v partnerství a nebo o vyloženě stresové povolání, kdy je potřeba neustále plnit nějaké limity, požadavky nebo termíny. Na rozdíl od akutního stresu ten chronický imunitu podkopává a člověk v chronickém stresu je mnohem více náchylný na nejrůznější onemocnění. A není to jen imunita, která trpí. Chronický stres velmi ovlivňuje naše trávení. I když se nějaké to nadýmání, zácpa, pálení žáhy, bolest žaludku a nebo průjem poměrně ustálily jako problémy „normální a běžné“, rozhodně to není něco, na co bychom si měli zvykat. Jakýmkoliv problémem nám tělo dává najevo, že se mu něco nelíbí nebo že není něco v nepořádku. Vnímaví lidé se snaží jednat – kupujeme trávicí enzymy, probiotika nebo zázračné bylinky na trávení a snaží se problém nějakým způsobem vyřešit. Neřeší ale příčinu a tou opravdu, ne vždy, ale velmi často, bývá chronický stres.

Nedostatečné žvýkání

Trávení potravy začíná žvýkáním a promísením s prvními trávicími enzymy, které začnou svou práci v ústech vykonávat ihned. Z toho důvodu je velmi důležité, abychom jedli v klidu, za důkladného žvýkání a bez dalších činností, odvádějících naši pozornost. To se ve stresu v podstatě neděje. Znakem chronického stresu je snížená pozornost vůči nejrůznějším věcem, včetně jídla. Jíme rychle, často za pochodu, u jídla si čteme emaily a nebo rovnou k jídlu ještě mluvíme. To vše bez vědomého žvýkání a velmi rychle. To je ale špatně. Nejen, že je potřeba v tělu nastartovat potřebné hormonální a nervové reakce a impulsy, ale vlastnosti stravy, která je poslána do žaludku, pak výrazně ovlivňují následující procesy v celé trávicí soustavě. Pokud není pevné jídlo důkladně připraveno pro žaludek, ten pak nemůže vykonávat své funkce tak, jak je potřeba. Jde zejména o prvotní trávení bílkovin pomocí kyseliny chlorovodíkové. Z toho pak vznikají potíže jako pocity těžkosti, bolest žaludku, plynatost, pálení žáhy apod. Každá složka stravy se tráví rozdílně – sacharidy, tuky i bílkoviny potřebují jiné enzymy a potřebujeme proto, aby byla potrava co nejvíce zpřístupněna trávicím šťávám. A to už jsme vlastně na začátku – proto se snažme pevnou stravu žvýkat opravdu pečlivě. Pokud víte, že máte v tomto ohledu mezery a začnete s tím něco dělat, opravdu se mohou dostali nemalé pozitivní účinky.

Sympatikus a parasympatikus

Sympatikus a parasympatikus jsou dvě větve autonomního nervového systému. Ten se vyznačuje tím, že není závislý na naší vůli – funguje autonomně. Má ve své péči mnohé tělesné funkce a udržuje nás v chodu.

Sympatikus je ta aktivnější větev. Je aktivní hlavně když je tělo v pozoru a tím stresová situace je. Sympatická dominance jde tedy ruku v ruce s chronickým stresem. Když je zapnutý, tělo je připravené na akci, evolučně na „utíkej!“ a všechny ostatní procesy jsou utlumeny, aby se organismus mohl soustředit na záchranu života. No a bohužel, trávení je proces, kterému se daří hlavně v nastavení parasympatiku, tedy v opačné větvi. V momentě, když jsme v chronickém stresu, je naše trávení v útlumu a nefunguje na 100 %. Tělo je neustále v moodu „utíkej“ a ne „snaž se strávit předkrm, hlavní jídlo a ještě dezert“. A z toho opět vznikají trávicí obtíže. Lidé v chronickém stresu netráví dostatečný čas pod parasympatickým nervovým systémem a neposkytují tak svému tělu potřebné podmínky na procesy trávení.

Jak se zbavit stresu a pomoci tak svému trávení?

Teď když jsme se dozvěděli, jak stres narušuje naše trávení, je namístě, abych vám dala několik tipů na zlepšení vašeho trávení skrz eliminaci výše uvedených negativních prvků.

1. Moje první rada jde ruku v ruce s jógou. Dýchejte. Mělké dýchání doprovází stres. Bojujte proti němu vědomým a kvalitním dýcháním. Dochází k okysličování celého těla a ke zklidnění, které tělo tak potřebuje. Zaměřte se na hluboký výdech a snažte se přitom uvolnit obličejové svaly.

2. Zaměřte se v rámci vaše dne na zdánlivě obyčejné věci, které vám ale pomáhají aktivovat parasympatikus:

  • Popovídejte si s někým, koho máte rádi, usmějte se, poděkujte, pochvalte
  • Silně obejměte svou ženu, muže, dceru, syna, maminku, tatínka, kohokoliv, koho máte rádi
  • Procházka v přírodě – v parku, v lese, v odpočinkové zóně; všude tam, kde cítíte klid a ne nebezpečí či nežádoucí pozornost

 

3. Zkušenější mohou zkusit meditaci. Při té dochází ke zvědomení dechu, uvolnění a navození pocitu bezpečí.

4. Ať už vám to přijde jakkoliv nemožné, zkuste se zaměřit na to, abyste své jídlo snědli v co největším klidu, dali mu alespoň 15 min pozornosti a vědomě se zaměřte na žvýkání. I kdybyste takto snědli pouze jedno jídlo denně a po nějaké době přidali další, je to úspěch. Neexistuje ideální počet žvýkání. Hovězí steak budete muset žvýkat déle než rýžový nákyp. Snažte se ale do svého žaludku poslat co nejvíce připravenou stravu.

5. Zapojujte s chronickým stresem prostřednictvím adaptogenů, které pomáhají tělu se vypořádat s lavinou stresových hormonů a podporují vitalitu člověka. Začněte užívat např. ashwagandhu, chagu, rozchodnici růžovou nebo další.

6. Dopřejte si 20 minut spontánního tance podle svého. Přiměřená pohybová aktivita přímo snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a navíc si zvýšíte hladinu endorfinů. Tím vším se vymaňujete z kolečka chronického stresu a dáváte zelenou vašemu trávení.

Závěrem

Naše tělo je dokonalé, nevydrží ale vše. Někteří lidé mají vyšší tolerance ke stresu, někteří nižší. Je to individuální. Chronický stres je ale přímá příčina řady onemocnění a trávicích obtíží. Než budete řešit, jestli vám škodí mléčné produkty nebo lepek, zkuste se zamyslet nad tím, jestli by neuškodilo nejdříve zpomalit a dopřát svému trávení prostor, aby mohlo vykonávat to, co má….

Článek vyšel v časopise Jóga DNES září 2022