AQUAFABA

Možná jste toto slovo již zaslechli, ale neumíte si ho nikam přiřadit. Je chytlavé a zvláštní zároveň. Je to označení pro nálev z luštěnin, nejčasteji z cizrny, který lze využít k přípravě hmoty, která plně nahradí vaječné bílky.

Já nevím, jak vy, ale já jen vytvářím nekonečný seznam na pomyslném čistém papíru, co prostě musím uvařit, upéct, připravit, vyzkoušet.

Je to podobné jako s knihami, člověk by potřeboval takového volného času na jejich čtení! A tak jsem dřív záviděla knihovnicím a taky trochu důchodcům – že mají tolik volného času a mohou si velebit v křesílkách a číst všechny ty zajímavé příběhy. Jsem ráda, že u výživy nikomu nemusím závidět a že studování každého kousku výživy ze všech úhlů pohledu je částečně mou prací a také mu radostí.

Trend a barevnost výživy aktuálně určují všemožné výživové směry, hlavně ty ze skupiny vegetariánství – veganství a syrová strava (raw food). Ačkoliv z nutričního hlediska nejsem jejich úplným zastáncem, velmi mě baví barvy, chutě, a hlavně neustálá snaha objevovat nové možnosti a náhražky za klasické živočišné produkty. A tak ať chceme, nebo nechceme, raw cheesecake už chuťově uspokojí kdejakého zarputilého milovníka smetanových dezertů. Bramborový salát se sojanézou od majonézového už skoro nepoznáte (jen tak, že vám je příjemně lehko) a místo klasické smetanové zmrzliny už všichni vesele slízáváme tu veganskou.

Pro vajíčka v pečení už máme také skvělé náhrady, bohatě postačí lžíce nabobtnaných chia semínek či 1/2 banánu nebo lžíce škrobu. Malý zádrhel ale stále zůstával – jak nahradit bílky, a zejména sníh z bílků? Do vláčné nádivky, nadýchaného dezertu nebo úžasných kokosek a jiných receptů. Jsem moc ráda, že i za bílky už také máme rostlinnou náhradu! Světe, div se, není to nic jiného než nálev z konzervované cizrny. Na první dojem vám to může připadat „nechutné“, možná až odrazující, po dochucení však nepoznáte rozdíl. Voda z cizrny dostala krásný název aquafaba a její použití jako náhrada vaječných bílků se již rozneslo po veganském a raw světě rychlostí světla. K dostání jsou již i celé knihy o tom, jak využít aquafabu. Z aquafaby jednoduše vytvoříte plnohodnotný sníh pro všestranné využití – počítejte s tím, že zhruba 3 lžíce aquafaby vystačí na pokrytí jednoho bílku či celého vejce v pokrmu.

Abyste mohli aquafabu hned začerstva vyzkoušet, mám tu pro vás recept na VEGANSKÉ KOKOSKY.

Ingredience

Postup

 1. Nálev z cizrny si nalijte do vhodné nádoby ke šlehání a pomocí mixéru vyšlehejte do konzistence sněhu. Podle výkonnosti mixéru by to mělo trvat 5–10 minut.
 2. Za stálého mixování (klidně na menší otáčky) postupně přidejte 6 lžic cukru a poté i nastrouhaný kokos.
 3. Nyní směs opatrně přendejte do dávkovacího sáčku nebo můžete tvarovat kokosky rovnou lžící na plech vyložený pečicím papírem. Raději je dejte dále od sebe, kokosky mají větší tendenci se roztékat.
 4. Pečte zhruba 15 min na 160 °C, anebo prodlužte dobu pečení na 20 min a pečte na 120 °C.
Publikoval(a): Michaela Bebová 22. června 2018 21:35

Diskuze


O mně

Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již více jak 10 let. Studium tak krásného oboru jakým je biochemie mi umožňuje nahlédnout do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - z úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem těle. Mým úkolem je tedy sloužit jako jakýsi můstek mezi reálnými vědeckými poznatky o výživě a širokou laickou veřejností.

Každý člověk je jedinečný, a tak by se k němu mělo přistupovat. Výživová doporučení, trendy a nejrůznější výživové směry nelze slepě aplikovat na všechny bez rozdílu. Snažím se bojovat proti mediálním bublinám, které se na nás tlačí ze všech stran a raději každého navedu selským rozumem ke správnému přístupu a řešení. Pokud totiž chceme dosáhnout nějakého cíle, ať už je to zhubnutí či celková změna života a životního stylu, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Biochemička

RNDr. Michaela Bebová

michaela@biochemicka.cz


Dosažené vzdělání

2017

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - obhajoba rigorózní práce na téma
Interakce vybraných flavonoidních sloučenin s biotransformačními enzymy

2015

Certifikovaný poradce pro sportovní výživu (ATAC)

2014

Certifikovaný výživový poradce: Poradce pro výživu a suplementaci (ATAC)

2009-2014

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - bakalářské a navazující magisterské studium: obor Biochemie

Studijní specializace: doplňky stravy jako modulátory potravních karcinogenů v rámci 2. fáze biotransformace, studium interakcí doplňků stravy s enzymy biotransformace xenobiotik

2012/2013

Semestrální pobyt na vysoké škole Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), University of Applied Sciences, Life Sciences, Holandsko
studijní specializace: studium karcinogeneze

Konzultace a poradenství ve výživě

Věnuji se poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu s individuálním přístupem ke každému klientovi.

Mým cílem je dovést vás ke zdravé výživě tak, abyste k tomu dospěli svou vlastní cestou – kladu tedy důraz na to, abyste věděli, PROČ některé věci jsou nebo nejsou dobré, zdravé nebo nezdravé, případně nutné a nezbytné. Pokud totiž chceme dosáhnout trvalé změny životního stylu včetně výživy, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Náplň konzultací

Při prvním osobním setkání zanalyzujeme dosavadní jídelníček, společně si popovídáme o aktuálním zdravotním stavu, stravovacích návycích a hlavně cílech, kterých byste rádi dosáhli. Podle cíle pak společně začneme pracovat na úpravách jídelníčku, budou vám poskytnuty podněty ke změnám, na kterých budeme pracovat. Obdržíte konkrétní příklad stravovacího plánu na míru a obecná doporučení. Bude provedena základní analýza vašeho těla (množství tuku, podíl svalové hmoty, bazální metabolismus apod.)

Další plán a konzultace jsou řešeny individuálně na základě domluvy a cíle.

Pokud jste se rozhodli, že chcete trvale změnit svůj aktuální životní styl a jako bonus i vyřešit některé běžné zdravotní obtíže, kontaktujte mě prostřednictvím webového formuláře níže.

Ceník

Konzultace a poradenství ve výživě

Vstupní konzultace + analýza na přístroji TANITA (90 min) 900 Kč

 • zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku
 • stanovení základních tělesných parametrů a zdravotního stavu pomocí přístroje TANITA (% tuku v těle,
  podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, bazální metabolismus apod.)
 • diskuze a stanovení cílů klienta

Vypracování individuálního výživového plánu a suplementace 1800 Kč

 • analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu
 • vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu
 • návrh suplementace (pokud je třeba)
 • vypracování ukázkového jídelníčku

Vypracování individuálního specifického jídelníčku na 7 dní 2500 Kč

 • sportovní jídelníček
 • zdravotní omezení
 • alergie, intolerance potravin
 • redukční jídelníček apod.

Samostatná konzultace dle potřeby klienta (90 min) 750 Kč

Konzultace po Skypu či telefonu (60-90 min) 500 Kč

Kontrolní přeměření tělesných parametrů na přístroji TANITA 400 Kč

Asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách (cca 90 min) 800 Kč

 • Praha
 • návštěva supermarketů, obchodů se zdravou výživou; podrobný rozbor jednotlivých sekcí s výkladem

Semináře a Workshopy

1. Lektorská činnost dle požadavků klienta (90 min) 2000 Kč

 • odborné přednášky na téma výživy a zdravého životního stylu

2. Lektorská činnost dle požadavků klienta v AJ (90 min) 2500 Kč

 • odborné přednášky na téma výživy a zdravého životního stylu
Individuální domluva dle potřeby je možná.

Speciální programy

Program FIRST STEP

Tento program je „nakopnutím“ pro klienty, kteří se odhodlali skončit se svým dosavadním životním stylem plným nezdravého jídla, stresu a pasivity a rozhodli se radikálně změnit svou životosprávu. Cílem klienta je radikální změna kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, redukce hmotnosti nebo pomoc do začátku.

Délka programu: 4 měsíce (3 konzultace)
Cena: 5 900 Kč   4 900 Kč

Program zahrnuje:

 • vstupní konzultace: zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku, životospráva, stanovení cíle klienta
 • analýza na přístroji TANITA: stanovení základních tělesných parametrů (% tuku v těle, podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, hmotnost kostí, stanovení bazálního metabolismu apod.)
 • vypracování individuálního výživového plánu a suplementace (tištěná verze) s doprovodnou konzultací: analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu, vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu, návrh suplementace (pokud je třeba), vypracování ukázkového jídelníčku
 • asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách
 • 1 průběžná konzultace
 • 1 výstupní konzultace + analýza

* Uvedená nabídka není veřejným příslibem a služby mohou být odepřeny.
Místem poskytnutí služeb je Praha.