ODBORNÁ RECENZE: Panenské oleje VENIRA – arganový, moringový a švestkový

Recenze panenských rostlinných olejů VENIRA, kde se dozvíte něco málo o olejích, podělím se s vámi o odborné hodnocení produktů, ale i subjektivní hodnocení účinků.

Přiznám se, že jsem nikdy nebyla fanoušek používání olejů, a to jak v péči o pleť a tělo, tak v péči o vlasy. Prostě to bylo mastné a bylo to všude. Něco se zlomilo před dvěma lety, kdy jsem začala používat nejprve olej z břízy bělokoré a poté dárek z Maroka, který nebyl nic jiného než arganový olej. Ruku v ruce s tím přišla změna (ráda tomu říkám obrození) a já jsem vyměnila 90 % konvenční kosmetiky za přírodní kosmetiku, bez zbytečné chemie. Že to říká zrovna chemik, je tak trochu paradox. V momentě, když začnete konečně všechno studovat a začnete číst to složení uvedené drobným písmem na obalu všech těch kosmetických přípravků... začnete také dost věcí vyhazovat. Zjistíte, že množství účinných látek v přípravcích proti vráskám nebo na hladký efekt vlasů se limitně blíží nule a přímo se nabízí otázka, proč tedy rovnou nekoupit čistou 100 % látku bez té vší omáčky okolo? V počátku sice zaplatíte více, nicméně nekupujete nic jiného než to, co vaše pokožka, pleť nebo vlasy žádají a zároveň ji nezatěžujete ničím navíc. Pak tedy automaticky do mého repertoáru přibyly pěstící 100 % panenské oleje. Toť tedy na malá úvaha na úvod.

Po zkušenosti s doplňky stravy pro zdravé vlasy, nehty a pleť VENIRA jsem neváhala a přibrala do repertoáru i letošní novinku – panenské oleje.

Každý olej jsem používala měsíc, poctivě 1x denně, v případě nehtové kůžičky 2x denně, za jiným účelem:

 

Arganový olej

Arganový olej je aktuálně nejvíc trendy přírodní olej používaný v kosmetice.

Arganový olej se lisuje z rostliny argánie trnité, která roste pouze v Maroku, což z něj spolu s náročným zpracováním dělá jeden z nejdražších olejů na světě. Má vysoký obsah vitamínu E, betakarotenu a dalších bioaktivních látek, které mimo jiné například podporují tvorbu kolagenu. Arganový olej najdeme nyní v kdejaké kosmetice, jako olej ho však také nabízí nejeden výrobce. I zde je ale potřeba hlídat kvalitu a certifikaci. Arganové oleje se často ředí jinými, levnějšími rostlinnými oleji. Je velmi dobře tolerován i citlivou pokožkou a používat ho mohou i lidé s ekzémy a jinými kožními onemocněními.

Odborné hodnocení VENIRA arganového oleje

Produkt je složen pouze z čistého arganového oleje a z vitamínu E. Neobsahuje žádné přídatné látky navíc. Jedná se tedy o kvalitní produkt. Měla jsem možnost vyzkoušet už dva jiné arganové oleje a tento na mě dělal o něco lepší dojem hlavně z důvodu příjemnější konzistence.

Subjektivní hodnocení po měsíci používání arganového oleje

Arganový olej je všestranný pomocník, nicméně já jsem se rozhodla ho použít na vlasy. Jednak jsem si ho pravidelně vmasírovávala do pokožky k vlasovým kořínkům např. hodinu před tím, než jsem si myla vlasy a jednak jsem ho používala do konečků vlasů ke zjemnění, taktéž před mytím. Vlasy by bez opláchnutí byly mastné. Obecně mám spíše sušší, melírované vlasy, takže jakékoliv uhlazení, které není zrovna zapříčiněno silikony, je vždy vítáno. Musím říct, že po měsíci užívání jsem si všimla změn hlavně u konečků, které jednak tolik neelektrizovaly a jednak působily uhlazenějším dojmem.

 

Švestkový olej

Olej ze švestkových jader patří k méně tradičním panenským olejům, který však vyniká neméně významnými hydratačními a regeneračními účinky na pleť, nehty i vlasy. Olej je také doporučován v boji proti striím. Švestka je navíc strom, který roste na nejedné české zahradě, je to tedy produkt nám obecně velmi blízký. Může se stát skvělým základem domácí kosmetiky – peelingů, krémů či vonných esencí.

Odborné hodnocení VENIRA švestkového oleje

Švestkový olej VENIRA je čistě přírodní olej lisovaný za studena z jader švestek tak, aby bylo zachováno co nejvíce bioaktivních látek. Švestkový olej obsahuje jednak vitamín E a jednak betakaroten – prekurzor vitamínu A – látky, důležité pro udržení zdravé pokožky, nejenom odolné proti vnějším vlivům jako je sluneční záření. Majoritní zastoupení v něm má kyselina olejová (omega-9). Olejíčku vám postačí málo, takže vydrží opravdu dlouho. Oceňuji doporučení uchovávat olej hlavně v letních měsících v chladu, aby nedocházelo k degradaci nenasycených mastných kyselin.

Subjektivní hodnocení po měsíci používání švestkového oleje

Přiznám se, že na charakteristickou mandlovou vůni jsem si musela chvíli zvykat, je opravdu zvláštní a výrazná. Na oleji ale oceňuji to, že není mastný, takže si člověk může mazat např. nehtová lůžka přes den v práci u počítače (a vytvořit si tak rituál....), ale zároveň nemá potřebu si pak utírat nebo mýt ruce. Po týdnu pravidelného užívání 2x denně se mi kůžička okolo nehtového lůžka zcela zacelila, což bylo naprosto milé překvapení. Nehty mám pevné, nicméně záděrky se mi tvoří často z důvodu sušších rukou (na čemž má hodně podíl tvrdá voda) a se vším si švestkový olej poradil. Nyní stále pokračuji v mazání 1x denně. V tomto ohledu tedy 100 % účinnost a lůžko je prokazatelně více hydratované. Stejně tak jsem zaznamenala i příjemný efekt na rtech. Zatímco běžně si denně mažu několikrát denně rty přírodním balzámem, s používáním švestkového oleje na rty, vždy dopoledne, se nutnost použít balzám na rty dost snížila.

 

Moringový olej

Moringa olejodárná je aktuálně zelená superpotravina číslo jedna. Tento strom, kterému se také říká strom života každou svou částí poskytuje něco výjimečného. Mimo moringový prášek, který můžeme rozmíchat ve vodě a vypít, je olej nejvšestrannější podobou pro péči o vnějšek. Moringový olej lze použít na problematickou pleť, na vlasy, nehty, ale i při léčbě závažnějších neduhů jako je akné nebo ekzém. V letních měsících poslouží jako lék na spálenou pokožku, kterou zklidní a ošetří podobně jako aloe.

Odborné hodnocení VENIRA moringového oleje

Přírodní moringový olej VENIRA je lisovaný ze semen moringy a je k němu ještě navíc přidaný vitamín E. Složením je tedy zcela čistý, bez dalších přídatných látek. Stejně jako olej švestkový obsahuje majoritně mastnou kyselinu olejovou (omega-9), ale i mnoho dalších nasycených mastných kyselin, které mu propůjčují větší stálost a také charakteristickou strukturu za nižších teplot. Po umístění do ledničky by tedy měl výrazněji ztuhnout, i když ne tak, jako třeba kokosový olej. Jedná se tedy o malý test kvality.

Subjektivní hodnocení po měsíci používání moringového oleje

Moringový olej jsem používala měsíc na oblast čela za účelem zpevnění a případné redukce vrásek. Zázrak se samozřejmě po měsíci nekonal, bylo by ošemetné si myslet, že vrásky zmizí úplně, nicméně došlo k viditelnému vyhlazení rýh v povoleném stavu čela. Mnohem příjemnější efekt moringového oleje jsem zaznamenala na jizvě na koleni, pokožka jizvy a jejího okolí tak nepnula a celkově za tu dobu posílila. Jizva zmatněla a očividně poraněná kůže měsíční péči olejem jen ocenila.

foto: Venira.cz

Publikoval(a): Michaela Bebová 26. června 2019 8:58

Diskuze


O mně

Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již více jak 10 let. Studium tak krásného oboru jakým je biochemie mi umožňuje nahlédnout do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - z úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem těle. Mým úkolem je tedy sloužit jako jakýsi můstek mezi reálnými vědeckými poznatky o výživě a širokou laickou veřejností.

Každý člověk je jedinečný, a tak by se k němu mělo přistupovat. Výživová doporučení, trendy a nejrůznější výživové směry nelze slepě aplikovat na všechny bez rozdílu. Snažím se bojovat proti mediálním bublinám, které se na nás tlačí ze všech stran a raději každého navedu selským rozumem ke správnému přístupu a řešení. Pokud totiž chceme dosáhnout nějakého cíle, ať už je to zhubnutí či celková změna života a životního stylu, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Biochemička

RNDr. Michaela Bebová

michaela@biochemicka.cz


Dosažené vzdělání

2017

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - obhajoba rigorózní práce na téma
Interakce vybraných flavonoidních sloučenin s biotransformačními enzymy

2015

Certifikovaný poradce pro sportovní výživu (ATAC)

2014

Certifikovaný výživový poradce: Poradce pro výživu a suplementaci (ATAC)

2009-2014

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - bakalářské a navazující magisterské studium: obor Biochemie

Studijní specializace: doplňky stravy jako modulátory potravních karcinogenů v rámci 2. fáze biotransformace, studium interakcí doplňků stravy s enzymy biotransformace xenobiotik

2012/2013

Semestrální pobyt na vysoké škole Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), University of Applied Sciences, Life Sciences, Holandsko
studijní specializace: studium karcinogeneze

Konzultace a poradenství ve výživě

Věnuji se poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu s individuálním přístupem ke každému klientovi.

Mým cílem je dovést vás ke zdravé výživě tak, abyste k tomu dospěli svou vlastní cestou – kladu tedy důraz na to, abyste věděli, PROČ některé věci jsou nebo nejsou dobré, zdravé nebo nezdravé, případně nutné a nezbytné. Pokud totiž chceme dosáhnout trvalé změny životního stylu včetně výživy, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Náplň konzultací

Při prvním osobním setkání zanalyzujeme dosavadní jídelníček, společně si popovídáme o aktuálním zdravotním stavu, stravovacích návycích a hlavně cílech, kterých byste rádi dosáhli. Podle cíle pak společně začneme pracovat na úpravách jídelníčku, budou vám poskytnuty podněty ke změnám, na kterých budeme pracovat. Obdržíte konkrétní příklad stravovacího plánu na míru a obecná doporučení. Bude provedena základní analýza vašeho těla (množství tuku, podíl svalové hmoty, bazální metabolismus apod.)

Další plán a konzultace jsou řešeny individuálně na základě domluvy a cíle.

Pokud jste se rozhodli, že chcete trvale změnit svůj aktuální životní styl a jako bonus i vyřešit některé běžné zdravotní obtíže, kontaktujte mě prostřednictvím webového formuláře níže.

Ceník

Konzultace a poradenství ve výživě

Vstupní konzultace + analýza na přístroji TANITA (90 min) 1350 Kč

 • zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku
 • stanovení základních tělesných parametrů a zdravotního stavu pomocí přístroje TANITA (% tuku v těle,
  podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, bazální metabolismus apod.)
 • stanovení cílů klienta a nastavení plánu

Vypracování individuálního výživového plánu a suplementace 2500 Kč

 • analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu
 • vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu
 • návrh suplementace (pokud je třeba)
 • vypracování ukázkového jídelníčku

Samostatná konzultace dle potřeby klienta (60-90 min) 990 Kč

Konzultace po Skypu či telefonu (60-90 min) 650 Kč

Kontrolní přeměření tělesných parametrů na přístroji TANITA 500 Kč

Asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách (cca 90 min) 1200 Kč

 • Praha
 • návštěva supermarketů, obchodů se zdravou výživou; podrobný rozbor jednotlivých sekcí s výkladem

Semináře a lektorská činnost

Lektorská činnost dle požadavků klienta – do 60 min 2500 Kč

Lektorská činnost dle požadavků klienta – 90 min 3500 Kč

Lektorská činnost dle požadavků klienta v AJ (90 min) 5000 Kč

Vícehodinové přednášky – dle individuální domluvy

(cestovné – po Praze zdarma, mimo Prahu 6 Kč/km)

Speciální programy

Program FIRST STEP

Tento program je „nakopnutím“ pro klienty, kteří se odhodlali skončit se svým dosavadním životním stylem plným nezdravého jídla, stresu a pasivity a rozhodli se radikálně změnit svou životosprávu. Cílem klienta je radikální změna kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, redukce hmotnosti nebo pomoc do začátku.

Délka programu: 4 měsíce (3 konzultace)
Cena: 7 390 Kč   5 900 Kč

Program zahrnuje:

 • vstupní konzultace: zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku, životospráva, stanovení cíle klienta
 • analýza na přístroji TANITA: stanovení základních tělesných parametrů (% tuku v těle, podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, hmotnost kostí, stanovení bazálního metabolismu apod.)
 • vypracování individuálního výživového plánu a suplementace (tištěná verze) s doprovodnou konzultací: analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu, vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu, návrh suplementace (pokud je třeba), vypracování ukázkového jídelníčku
 • asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách
 • 1 průběžná konzultace
 • 1 výstupní konzultace + analýza

* Uvedená nabídka není veřejným příslibem a služby mohou být odepřeny.
Místem poskytnutí služeb je Praha.

Při programu zakoupeném pro dvojici (pár apod.) poskytuji na set dvou balíčků 15 % slevu.

Ceník je platný od 12.9.2019