Zdravá výživa jako elixír mládí

Mládí je krásná věc. Cítíme se mnohdy bezstarostně, jsme plní ideálů, tužeb a vizí růžové budoucnosti. Malujeme si, jak budeme úspěšní a vždy dokážeme vše, co si umaneme. Rady starších nás mnohdy nezajímají, máme vlastní hlavu. Myslet do budoucna? Teď ne, teď jsme tady a teď a co bude za dvacet let nás nezajímá. V tomto stavu mysli je těžké si uvědomit, že pokud chceme být zdraví co nejdéle, musíme s určitými životními opatřeními začít už velmi brzy.

Organismus je (skoro) dokonalý

Dennodenně na nás působí mnoho vnějších faktorů. Jsme atakováni nejrůznějšími chemickými látkami, ale i různými mikroorganismy, slunečním zářením, nečistotami v ovzduší, ale i nejrůznějšími cizorodými látkami v potravě. Náš organismus má úžasnou míru sebeopravy (autoreparace) – ať už je to na úrovni našich buněk nebo tkání a orgánů. Když jsme mladí, je schopnost sebeobnovy opravdu vysoká, s postupujícím věkem se ale míra regenerace značně snižuje a různé děje v organismu trvají i déle.

Proč stárneme?

Existuje asi osm různých teorií stárnutí, z nichž nejpravděpodobnější, respektive ty, které stojí na reálných vědeckých poznatcích, jsou dvě. První z nich se týká telomer, koncových úseků naší DNA, nositelky genetické informace. Buňky se nedokáží dělit donekonečna a kapacita se v důsledku neustálého zkracování vyčerpává. Druhá z nich je teorie volných radikálů. Tu bychom mohlo volně přeložit jako když železo začíná působením okolních vlivů a zejména kyslíku rezavět. I my máme jistou antioxidační ochranu proti volným radikálům, která však není dokonalá, postupně získává trhliny a s postupujícím věkem "rzi" prostě přibývá.

Antioxidanty

Z výše uvedeného vyplývá, že naší snahou by tedy mělo být udržet co nejefektivnější antioxidační bariéru. Účinná a silná antioxidační kapacita organismu je dobrou základnou pro udržení si pevného zdraví a dožití se přirozeně dlouhého věku. Tělo má své vnitřní systémy, jak se proti volným radikálům bránit a nutno podotknout, že ne všechny volné radikály jsou špatné. Docela dobře mu ale můžeme pomoci a to opět jak jinak, než stravou. Jednou ze skupin látek, které se významně podílí na ochraně našeho těla, jsou antioxidanty respektive prvky/vitamíny, které se se antioxidačním působení podílí. Mezi antioxidanty, které lze přijímat stravou, patří vitamín E, vitamín C, betakaroten a selen. Patří sem ale i velká skupina přírodních látek, které se jako antioxidanty v těle chovají, i když jejich původní funkce je třeba úplně jiná. Jsou to látky z řad tzv. fytochemikálií, které nalezneme v ovoci, zelenině, bylinkách... zkrátka v rostlinné říši.

Jedno velké pozor

Ačkoliv to často média prezentují jinak, u antioxidantů neplatí, že čím více, tím lépe. Nadměrný příjem antioxidačních látek může způsobit opačný efekt – prooxidaci. Z toho důvodu se nedoporučuje přijímat antioxidanty ve vyšších dávkách, např. v podobě potravních doplňků, když k tomu není důvod. Určitou pojistkou je konzumace antioxidantů ve své přirozené podobě, tj. prostřednictvím zeleniny a ovoce či výrobků z nich, které je na tyto látky bohaté.

Výživa jako dvojsečná zbraň

S trochou nadsázky lze říci, že některými potravinami můžete bojovat proti stárnutí a některými si zase život můžete pěkně zkracovat. Jen blázen by si ale myslel, že zatímco bude ležet celý život na gauči a pojídat vytříbené antioxidanty, bude se těšit skvělému zdraví a dožije se stovky. Zdraví je komplexní záležitost, která je ovlivňována mnoha faktory. Jednou věcí si ale můžete být jisti: Pokud se budete stravovat nezdravě (asi netřeba vypisovat všechny charakteristiky nezdravého stravování), váš organismus se vyčerpá mnohem rychleji, jeho kapacita bude značně omezena a do jisté míry díky zátěži vašich vnitřních systémů budete stárnout na buněčné úrovni rychleji. Pokud však budete jíst celý život střídmě (kalorická restrikce opravdu JE prokázána jako faktor, který zpomaluje stárnutí) a zdravě (asi opět netřeba vypisovat, představu si jistě uděláte), můžete si prodloužit kvalitu a délku života.

Potraviny, které "produžují život"

A jaké že potraviny jsou významnými zdroji antioxidantů?

Pozor, není plod jako plod, proto nezáleží jen na druhu, ale také na podmínkách, v jakých byla daná plodina pěstována a skladována. Jinak řečeno – i rajče může být v konečném důsledku méně zdravé než hamburger, když je plné pesticidů a vitamíny a prospěšné látky se v něm už všechny znehodnotily.

Každá mince má dvě strany, proto ji nikdy nezapomeňte obrátit.

 

Vyšlo v Jóga DNES březen/duben 2019.

Foto: Shutterstock.com

Publikoval(a): Michaela Bebová 18. října 2019 14:40

Diskuze


O mně

Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již více jak 10 let. Studium tak krásného oboru jakým je biochemie mi umožňuje nahlédnout do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - z úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem těle. Mým úkolem je tedy sloužit jako jakýsi můstek mezi reálnými vědeckými poznatky o výživě a širokou laickou veřejností.

Každý člověk je jedinečný, a tak by se k němu mělo přistupovat. Výživová doporučení, trendy a nejrůznější výživové směry nelze slepě aplikovat na všechny bez rozdílu. Snažím se bojovat proti mediálním bublinám, které se na nás tlačí ze všech stran a raději každého navedu selským rozumem ke správnému přístupu a řešení. Pokud totiž chceme dosáhnout nějakého cíle, ať už je to zhubnutí či celková změna života a životního stylu, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Biochemička

RNDr. Michaela Bebová

michaela@biochemicka.cz


Dosažené vzdělání

2017

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - obhajoba rigorózní práce na téma
Interakce vybraných flavonoidních sloučenin s biotransformačními enzymy

2015

Certifikovaný poradce pro sportovní výživu (ATAC)

2014

Certifikovaný výživový poradce: Poradce pro výživu a suplementaci (ATAC)

2009-2014

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - bakalářské a navazující magisterské studium: obor Biochemie

Studijní specializace: doplňky stravy jako modulátory potravních karcinogenů v rámci 2. fáze biotransformace, studium interakcí doplňků stravy s enzymy biotransformace xenobiotik

2012/2013

Semestrální pobyt na vysoké škole Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), University of Applied Sciences, Life Sciences, Holandsko
studijní specializace: studium karcinogeneze

Konzultace a poradenství ve výživě

Věnuji se poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu s individuálním přístupem ke každému klientovi.

Mým cílem je dovést vás ke zdravé výživě tak, abyste k tomu dospěli svou vlastní cestou – kladu tedy důraz na to, abyste věděli, PROČ některé věci jsou nebo nejsou dobré, zdravé nebo nezdravé, případně nutné a nezbytné. Pokud totiž chceme dosáhnout trvalé změny životního stylu včetně výživy, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Náplň konzultací

Při prvním osobním setkání zanalyzujeme dosavadní jídelníček, společně si popovídáme o aktuálním zdravotním stavu, stravovacích návycích a hlavně cílech, kterých byste rádi dosáhli. Podle cíle pak společně začneme pracovat na úpravách jídelníčku, budou vám poskytnuty podněty ke změnám, na kterých budeme pracovat. Obdržíte konkrétní příklad stravovacího plánu na míru a obecná doporučení. Bude provedena základní analýza vašeho těla (množství tuku, podíl svalové hmoty, bazální metabolismus apod.)

Další plán a konzultace jsou řešeny individuálně na základě domluvy a cíle.

Pokud jste se rozhodli, že chcete trvale změnit svůj aktuální životní styl a jako bonus i vyřešit některé běžné zdravotní obtíže, kontaktujte mě prostřednictvím webového formuláře níže.

Ceník

Konzultace a poradenství ve výživě

Vstupní konzultace + analýza na přístroji TANITA (90 min) 1350 Kč

 • zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku
 • stanovení základních tělesných parametrů a zdravotního stavu pomocí přístroje TANITA (% tuku v těle,
  podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, bazální metabolismus apod.)
 • stanovení cílů klienta a nastavení plánu

Vypracování individuálního výživového plánu a suplementace 2500 Kč

 • analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu
 • vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu
 • návrh suplementace (pokud je třeba)
 • vypracování ukázkového jídelníčku

Samostatná konzultace dle potřeby klienta (60-90 min) 990 Kč

Konzultace po Skypu či telefonu (60-90 min) 650 Kč

Kontrolní přeměření tělesných parametrů na přístroji TANITA 500 Kč

Asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách (cca 90 min) 1200 Kč

 • Praha
 • návštěva supermarketů, obchodů se zdravou výživou; podrobný rozbor jednotlivých sekcí s výkladem

Semináře a lektorská činnost

Lektorská činnost dle požadavků klienta – do 60 min 2500 Kč

Lektorská činnost dle požadavků klienta – 90 min 3500 Kč

Lektorská činnost dle požadavků klienta v AJ (90 min) 5000 Kč

Vícehodinové přednášky – dle individuální domluvy

(cestovné – po Praze zdarma, mimo Prahu 6 Kč/km)

Speciální programy

Program FIRST STEP

Tento program je „nakopnutím“ pro klienty, kteří se odhodlali skončit se svým dosavadním životním stylem plným nezdravého jídla, stresu a pasivity a rozhodli se radikálně změnit svou životosprávu. Cílem klienta je radikální změna kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, redukce hmotnosti nebo pomoc do začátku.

Délka programu: 4 měsíce (3 konzultace)
Cena: 7 390 Kč   5 900 Kč

Program zahrnuje:

 • vstupní konzultace: zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku, životospráva, stanovení cíle klienta
 • analýza na přístroji TANITA: stanovení základních tělesných parametrů (% tuku v těle, podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, hmotnost kostí, stanovení bazálního metabolismu apod.)
 • vypracování individuálního výživového plánu a suplementace (tištěná verze) s doprovodnou konzultací: analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu, vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu, návrh suplementace (pokud je třeba), vypracování ukázkového jídelníčku
 • asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách
 • 1 průběžná konzultace
 • 1 výstupní konzultace + analýza

* Uvedená nabídka není veřejným příslibem a služby mohou být odepřeny.
Místem poskytnutí služeb je Praha.

Při programu zakoupeném pro dvojici (pár apod.) poskytuji na set dvou balíčků 15 % slevu.

Ceník je platný od 12.9.2019