Recenze: Rostlinné náhražky/alternativy jogurtů

Na FB stránce přispívám malými recenzemi jednotlivých produktů. Dala jsem je dohromady do jednoho článku, takže zde naleznete hodnocení 5 rostlinných jogurtů různých značek. Minirecenze je zcela nezávislá.

Rostlinné dezerty v DM – kokosový a kešu


 

Velmi pěkný design, ale vnitřek nic moc...

Klady:
+ veganské jogurtové kultury (je to výrobek, který je fermentovaný)
+ přiměřená cena oproti konkurenci (do 30 Kč)
+ BIO
+ relativně fajn složení, není tam palmový olej, pouze kokosový tuk
+ je to UHT, takže nemusí být v ledničce, pro lidi s omezením, kteří si třeba musí alternativy různě vozit, je to tak o starost navíc, pravda je, že chuťově prostě musí být vychlazný..

Zápory:
- nutričně se nejedá o hodnotnou potravinu, je celkem zajímavé, že i když má produkt gramáž 160 g, množství živin je vlastně minimální
- nedoplněno o vitamíny ani minerální látky (B12, Ca apod.)
- chuťově - pro mě naprosto nepředstavitelné, že bych jedla samotné...ale lze použít v kombinaci s něčím, pak už to "nějak chutná". 
- převážná hmotnost výrobku je voda zahuštěná škrobem, 7 % kokosové složky, případně 14 % kešu složky

Nouzovka nebo pro člověka, co nemůže mléčné výrobky jako "náhražka" OK, ale jinak nemohu doporučit jako součást racionální zdravé výživy.

Kokosové jogurty SENSE COCO

Foto: sensecoco.com/cz

Pokud jste ještě nezaznamenali unikátní kokosové jogurty se speciální patentovanou veganskou kulturou z kokosového mléka, pak bych vám je tímto velmi ráda představila. Na trhu je mnoho podobných kokosových alternativ, které svým složením rozhodně nemohou konkurovat. CURO je složené z veganské jogurtové kultury, 98,5% bio kokosového mléka a 1,5% tapiokového škrobu. Nic víc, ani nic míň.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete konzumovat kravské, kozí či ovčí jogurty, pak tyto jogurty opravdu dobrou volbou a mohu je doporučit.

Real food bílý kokosový

Obecně mám problém s potravinami, které fungují jako náhražky, protože minimálně v 80 % procentech případů živiny NENAHRAZUJÍ, ale nahrazují jen "hmotu" na kterou jsme zvyklí. Mnoho alternativně se stravujícíh lidí či lidí s nejrůznějšími alergiemi a intolerancemi se pak začínají stravovat "jako" racionálně na principu náhražek a mylně se domnívají, že tudy vede zdravá cesta. Tento produkt obsahuje hlavně vodu a na 125 g celých 19,5 g kokosového extraktu (?). Zbytek je cukr, škrob, vláknina a jako bonus jogurtová kultura. Co se týče chuti, tak je to velká bída :/ Málo kdy něco nedojím...a tohle byl bohužel ten případ. Cena? 19,90 Kč

Bohužel další z produktů "zdravé výživy", který je i pro lidi, co nejí nebo nesmí mléčné výrobky, naprosto zbytečný.

Nemléko nejogurt

48 Kč za 125 g nejogurtu je kvalitativně i chuťově úměrné. I přesto však cena/výkon zůstává luxusním dezertem. Nejogurt mě mile překvapil chutí i konzistencí a za celkovou vyladěnost mu rozhodně dávám jedničku. Jediné, co bych si dokázala představit lepší je ten jahodový džem naspodu.
Složení: mandlový nápoj (voda, jádra mandlí 20 %, datle), jahodový džem 16 % (jahody 50 %, koncentrovaná jablečná šťáva, zahušťovadla: agar, přírodní citrusový pektin), tapiokový škrob, jogurtové kultury.
Ve skleničce získáte celých 5,5 g bílkovin z mandlí což je fér množství. Obsah tuků je ale vyšší – ve skleničce sníte celých 13,25 g tuku, nutno ale zdůraznit, že hlavně nenasycených.

Tuto náhražku jogurtu i vzhledem k výživovým hodnotám mohu doporučit.

Alpro bílý s kokosem (Rostlinné alternativy jogurtu Alpro)

foto: alpro.cz

Přiznám se, že chuťově a celkovou konzistencí mi Alpro vyhovuje ze všech nejvíce a to jak jogurty tak rostlinná mléka. Jogurty navíc prošly sympatickou změnou a to snížením množství přidaného cukru. Nejsou tedy nesmyslně přeslazené, je tam jen pár gramů, které dodají lahodnou chuť - konkrétně 2,1 g na 100 g. Jako další bonus zde je přídavek vitamínů a minerálních látek – a to hlavně vápníku 120 mg na 100 g. Dále zde je trochu vitamínu D a případně B12. A dalším pozitivem je nepochybně obsah bílkovin – v případě bílý s kokosem je to 3,9 g na 100 g, což je oproti konkurenci často mnohem více. Negativní stránkou zůstávají aditiva, i když se nejedná o nic zásadně škodlivého a nutno říct, že receptura se už také upravila – regulátory kyselosti (kyselina citronová, citronan sodný), stabilizátor (pektiny). Alpro obsahuje jogurtové kultury (S. thermophilus, L. bulgaricus).

Zatímco dříve byly tyto výrobky cenově nedostupné, s rostoucími cenami a rostlinným sortimentem se vlastně dostaly do kategorie skvělý poměr cena ku výkon. Svou cenu, co já si pamatuji, drží už 10 let stejnou. 500 g 59 Kč nebo 69 Kč.

Tuto alternativu jogurtu můžu doporučit.

 

Foto úvod: Shutterstock

Publikoval(a): Michaela Bebová 30. října 2019 14:17

Diskuze


O mně

Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již více jak 10 let. Studium tak krásného oboru jakým je biochemie mi umožňuje nahlédnout do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - z úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem těle. Mým úkolem je tedy sloužit jako jakýsi můstek mezi reálnými vědeckými poznatky o výživě a širokou laickou veřejností.

Každý člověk je jedinečný, a tak by se k němu mělo přistupovat. Výživová doporučení, trendy a nejrůznější výživové směry nelze slepě aplikovat na všechny bez rozdílu. Snažím se bojovat proti mediálním bublinám, které se na nás tlačí ze všech stran a raději každého navedu selským rozumem ke správnému přístupu a řešení. Pokud totiž chceme dosáhnout nějakého cíle, ať už je to zhubnutí či celková změna života a životního stylu, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Biochemička

RNDr. Michaela Bebová

michaela@biochemicka.cz


Dosažené vzdělání

2017

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - obhajoba rigorózní práce na téma
Interakce vybraných flavonoidních sloučenin s biotransformačními enzymy

2015

Certifikovaný poradce pro sportovní výživu (ATAC)

2014

Certifikovaný výživový poradce: Poradce pro výživu a suplementaci (ATAC)

2009-2014

Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze - bakalářské a navazující magisterské studium: obor Biochemie

Studijní specializace: doplňky stravy jako modulátory potravních karcinogenů v rámci 2. fáze biotransformace, studium interakcí doplňků stravy s enzymy biotransformace xenobiotik

2012/2013

Semestrální pobyt na vysoké škole Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN), University of Applied Sciences, Life Sciences, Holandsko
studijní specializace: studium karcinogeneze

Konzultace a poradenství ve výživě

Věnuji se poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu s individuálním přístupem ke každému klientovi.

Mým cílem je dovést vás ke zdravé výživě tak, abyste k tomu dospěli svou vlastní cestou – kladu tedy důraz na to, abyste věděli, PROČ některé věci jsou nebo nejsou dobré, zdravé nebo nezdravé, případně nutné a nezbytné. Pokud totiž chceme dosáhnout trvalé změny životního stylu včetně výživy, vše vždy začíná v hlavě - změnou našeho myšlení.

Náplň konzultací

Při prvním osobním setkání zanalyzujeme dosavadní jídelníček, společně si popovídáme o aktuálním zdravotním stavu, stravovacích návycích a hlavně cílech, kterých byste rádi dosáhli. Podle cíle pak společně začneme pracovat na úpravách jídelníčku, budou vám poskytnuty podněty ke změnám, na kterých budeme pracovat. Obdržíte konkrétní příklad stravovacího plánu na míru a obecná doporučení. Bude provedena základní analýza vašeho těla (množství tuku, podíl svalové hmoty, bazální metabolismus apod.)

Další plán a konzultace jsou řešeny individuálně na základě domluvy a cíle.

Pokud jste se rozhodli, že chcete trvale změnit svůj aktuální životní styl a jako bonus i vyřešit některé běžné zdravotní obtíže, kontaktujte mě prostřednictvím webového formuláře níže.

Ceník

Konzultace a poradenství ve výživě

Vstupní konzultace + analýza na přístroji TANITA (90 min) 1350 Kč

 • zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku
 • stanovení základních tělesných parametrů a zdravotního stavu pomocí přístroje TANITA (% tuku v těle,
  podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, bazální metabolismus apod.)
 • stanovení cílů klienta a nastavení plánu

Vypracování individuálního výživového plánu a suplementace 2500 Kč

 • analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu
 • vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu
 • návrh suplementace (pokud je třeba)
 • vypracování ukázkového jídelníčku

Samostatná konzultace dle potřeby klienta (60-90 min) 990 Kč

Konzultace po Skypu či telefonu (60-90 min) 650 Kč

Kontrolní přeměření tělesných parametrů na přístroji TANITA 500 Kč

Asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách (cca 90 min) 1200 Kč

 • Praha
 • návštěva supermarketů, obchodů se zdravou výživou; podrobný rozbor jednotlivých sekcí s výkladem

Semináře a lektorská činnost

Lektorská činnost dle požadavků klienta – do 60 min 2500 Kč

Lektorská činnost dle požadavků klienta – 90 min 3500 Kč

Lektorská činnost dle požadavků klienta v AJ (90 min) 5000 Kč

Vícehodinové přednášky – dle individuální domluvy

(cestovné – po Praze zdarma, mimo Prahu 6 Kč/km)

Speciální programy

Program FIRST STEP

Tento program je „nakopnutím“ pro klienty, kteří se odhodlali skončit se svým dosavadním životním stylem plným nezdravého jídla, stresu a pasivity a rozhodli se radikálně změnit svou životosprávu. Cílem klienta je radikální změna kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu, redukce hmotnosti nebo pomoc do začátku.

Délka programu: 4 měsíce (3 konzultace)
Cena: 7 390 Kč   5 900 Kč

Program zahrnuje:

 • vstupní konzultace: zhodnocení zdravotní anamnézy a dosavadní životosprávy na základě předloženého jídelníčku, životospráva, stanovení cíle klienta
 • analýza na přístroji TANITA: stanovení základních tělesných parametrů (% tuku v těle, podíl svalové hmoty, množství viscerálního tuku, % vody v těle, hmotnost kostí, stanovení bazálního metabolismu apod.)
 • vypracování individuálního výživového plánu a suplementace (tištěná verze) s doprovodnou konzultací: analýza dosavadního stravování a zdravotního stavu, vyhodnocení a sestavení nového stravovacího plánu, návrh suplementace (pokud je třeba), vypracování ukázkového jídelníčku
 • asistovaný nákup a orientace v /ne/zdravých potravinách
 • 1 průběžná konzultace
 • 1 výstupní konzultace + analýza

* Uvedená nabídka není veřejným příslibem a služby mohou být odepřeny.
Místem poskytnutí služeb je Praha.

Při programu zakoupeném pro dvojici (pár apod.) poskytuji na set dvou balíčků 15 % slevu.

Ceník je platný od 12.9.2019