Články

Vitamín D

O vitamínu....
Vitamín D je, jak správně říká i Wikipedie, souhrnný název pro steroidní hormonální prekurzory kalciferoly. Zjednodušeně řečeno, je pro nás nezbytným základním kámenem pro vznik hormonu kalcitriolu, který se finálně vytváří v ledvinách a  je důležitý pro správný metabolismus vápníku a fosforu.

Vitamín D má dvě formy :

D2: ergokalciferol, má rostlinný původ, získává se např. z kvasinek a prekurzorem mu je ergosterol

D3: cholekalciferol, má původ v živočišných zdrojích, získává se hlavně z rybího tuku

Vitamín D3 je ale i ta látka, která vzniká po dopadu slunečního záření v naší kůži (je ale nutné, aby vlnová délka záření byla 290-320 nm, tedy UVB). Při optimálním stavu bychom 80% DDD získali právě pomocí slunečního záření a zbylých 20% prostřednictvím stravy – vitamín D3 se nachází v rybím tuku, játrech, vejcích a mléčných produktech (bývají často fortifikovány - tj. obohacovány).

Funkce a v čem je problém...
Jednou z nejdůležitějších funkcí tohoto vitamínu je navyšování vápníku v krvi pomocí regulace absorpce této látky ze střev. Vyšší obsah vápníku v krevním řečišti vede k intenzivnější mineralizaci kostí. Nízká hladina tohoto vitamínu naopak způsobuje pokles hladiny vápníku v krvi, což vyvolává tvorbu jiného hormonu – parathohormonu, který naopak bere vápník z kostí a posílá jej do krevního řečiště. Biochemických pochodů týkajících se vitamínu D je mnohem více, tato znalost ale postačí.

O DDD se již dlouhá léta vedou spory, pravda je ale taková, že v současnosti žije na naší planetě více jak miliarda obyvatel, kterým tato látka chybí. To, že nám v zimních měsících chybí sluneční svit (mluvíme-li o nás, obyvatelích mírného a severního pásma) cítíme sami na sobě hlavně psychicky, neboť ruku v ruce se Sluncem jde i nálada. To, že nám však chybí vitamín D, na sobě poznáme už hůře. Nebudu zde sáhodlouze uvádět všemožné výzkumy na toto téma, poskytnu vám však jen výstup – bylo zjištěno, že nízká hladina tohoto vitamínu je úzce spjata s rizikem výskytu cukrovky, rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, ale i revmatické artritidy nebo osteoartritidy. Z toho vyplývá, že dostatek je určitou prevencí, jenže jak ho dosáhnout, když nám několik měsíců chybí slunce a stravou potřebnou hladinu prostě nezískáme?

S úctou k rakovině kůže z nadměrného slunění říkám (a to s opravdu velkou úctou, neboť jsem se na jejím výzkumu podílela), pohlídejte si, abyste se vystavili denně alespoň na několik minut Slunci (okolo poledne), bez ochrany opalovacích krémů a s co největším povrchem těla. Myslím, že za tak krátkou dobu, nemůže dojít k nežádoucím reakcím v kůži a tato doba postačí na vznik vitamínu D. 

Pozor, faktorů, které vznik ovlivňují je mnoho, proto raději spoléhejte na své zkušenosti s opalováním a rozum, než na stopky!!! Ne, solária se nepočítají.

Výše uvedené samozřejmě platí pro slunečné dny, kdy obyčejně netrpíme jeho nedostatkem. V zimních měsících však nastává problém a zde nastupují suplementy.

Předesílám, že nejsem zastánce zbytečného užívání a nadužívání potravních doplňků !!!

Bezpečná denní dávka se pohybuje okolo 1000 IU a příslušné doplňky je dobré konzumovat s jídlem (je rozpustný v tucích). Vitamín D se navíc často uměle přidává do potravin a to zejména do mléčných výrobků a například margarínů. Jejich obsah je však v porovnání s přírodními zdroji nízký. Další otázkou pak je přirozená biologická vstřebatelnost tohoto vitamínu.

Nutno podotknout, že vitamín D je vitamínem, který naše tělo je schopno ukládat do zásoby až na několik měsíců, otázkou ale zůstává, na jak dlouho příslušné zásoby vydrží, to už jen tak nezjistíme.

Pro zájemce přidávám přehledný obrázek v angličtině, shrnující informace o vitamínu D.

Co si z toho všeho odnést?
My lidé máme velký problém – věci často neřešíme dokud nás něco vyloženě nepálí. V oblasti zdraví je toto ale nejhorší věc. Prevence je jedna z nejdůležitějších záležitostí a měli bychom na ní myslet  - neříkejte si věci typu, jednou mě to nezabije, na něco umřít musím – snažte se o to, aby život, který prožíváte byl co nejkvalitnější a co jiného než dobré zdraví vám to umožní.

Toto byl jen další z podnětů k zamyšlení – deficit vitamínu D se totiž už ukazuje jako pandemická záležitost. Opět se potvrzuje jedno – ryby, ryby, ryby !!!  :)