Články

Madla lásky

Co si budeme povídat, Vánoce byly náročné (jako každý rok). Člověk se ani nemusí nijak zvlášť přejídat, aby vypadl z rytmu a získal nepříjemný „těžký“ pocit. Mnoho zdvořilostních návštěv, plných různých sladkých lákadel, pobyt na horách s horskou stravou, více lenošení a méně pohybu... tak málo stačí, aby se člověk začal cítit jak v jiné kůži.

Možná se divíte, proč tento článek přichází až v půlce ledna? Pravda je taková, že si mnozí dávají prvních 14 dní na srovnání a do plnění svých předsevzetí se vrhají až v půlce ledna. Prvního ledna je přece svátek, druhého musím do práce, nechám si pár dní na rozkoukanou a pak se do toho vrhnu...

A pak následují nejrůznější cíle, týkající se jídla a zdravého životního stylu – budu jíst více ovoce a zeleniny, budu pít méně alkoholu, začnu se více hýbat.. Ať chceme nebo nechceme, v menší či větší míře se to týká většiny z nás. Někdo má to štěstí, že přibere kilo-dvě, někdo dokonce mnohem více, někomu během dvou týdnů povolí pracně nabyté svaly, někdo se cítí ucpaný a obtěžkaný... každý to vnímáme jinak. Všichni společně bychom však měli nejprve udělat jediné: pěkně se zase uklidnit a přestat bláznit s předsevzetími, protože přepálený začátek rovná se rychlý konec

Tak jak...? Fázujte!

Nejprve se zaměřte na nastolení režimu v rámci stravy. Plánování denních jídel, odlehčení od těžkých jídel, absence alkoholu a jednoduchých cukrů (hlavně to cukroví, které je teď nejvíc odleželé, že?:) – to jsou základní kameny, které vám pomohou se opět postavit na nohy. To vše doplňte o co nejvyšší příjem zeleniny a samozřejmě o dostatečný pitný režim.

V další fázi se zaměřte na pohyb a využijte ho ke spálení nabytých "madel lásky" :). Pravidelná aerobní sportovní aktivita je při účinné redukční dietě nutností. Pokud vám časové možnosti dovolí, vyrazte alespoň 3x týdně za sportem, který můžete doplnit například pobytem v sauně – vypotíte se, otužíte a celkově zregenerujete tělo.

Je důležité se mít na co těšit. Naplánujte si výlety a hezké chvilky, které vám pomohou zneutralizovat myšlenky na práci, povinnosti a plnění toho, co jste si předsevzali. V lednu před námi leží celých těžkých 11 měsíců, pod kterými si představujeme různé. Ze všeho nejdůležitější je tedy nebýt na sebe hned na začátku příliš přísný a neklást na sebe vysoké nároky, nechtít vše hned... ale brát vše pomalu a s nadhledem.

...a poslední rada na závěr: Vše dělejte primárně hlavně pro sebe! Stanovte si tzv. checkpointy, tedy data, kdy od sebe očekáváte to a to. Úspěšná cesta potřebuje mít jasné cíle :)

 

zdroj fotky: Shutterstock. com