Články

Stres a jeho vliv na trávicí pochody v těle

Proces trávení potravy je velice citlivý a křehký. Díky němu získává naše tělo potřebné živiny – jak ty, která nám poskytují energii, tak ty, které pomáhají našemu organismus optimálně fungovat, tedy vitamíny a minerální látky. Mezi největší nepřítele trávení patří chronický stres, který může způsobit širokou škálu problémů, ze kterých se můžeme dostávat i roky. Jak konkrétně stres na naše trávení působí a jak se dostat z roztočeného kola ven?

Jak vnímání stravy ovlivňuje náš metabolismus aneb jak z každého pohledu na dort hned nepřibrat

Naše mysl ovlivňuje fungování našeho těla mnohem více, než si vůbec připouštíme. V hloubi duše to všichni víme, ale velmi špatně se nám s tím pracuje. Kolikrát si říkáme, jak bychom věci měli chápat, jak bychom je měli brát, vždyť přece víme, že to takhle není nebo je a snažíme se naši mysl programovat. To, jak to dělat, přenecháme jiným, v tomto článku bych chtěla jen poodkrýt děje související s naším metabolismem, které jsou úzce navázány na stravu.

Tři jednoduché změny, které vám pomohou zhubnout

Brouzdáte internetem a nejrůznějšími webovými stránkami, hledáte rady, ptáte se u kamarádek a kamarádů, možná se snažíte číst i nějaké ty studie. To vše za jedním účelem. Hledáte odpovědi, jak to udělat, abyste rychle a efektivně zhubli. Přibírání není žádná věda, to jde až nepříjemně rychle. Ale zhubnout? To je fuška….

Vliv stravování a jednotlivých potravin na kvalitu spánku

I když je potřeba spánku zcela přirozená, přesto je optimální denní doba, kterou spánkem strávíme, individuální. Vědci stále ještě o spánku nevědí vše, a je proto předmětem neustálého zkoumání. Asi se ale shodneme na tom, že není důležité jen, jak dlouho spíme, ale také jak kvalitně. Kvalitu a do jisté míry i množství spánku dokáže ovlivnit naše stravování, a dokonce i některé potraviny.

Mýty a fakta o konzumaci ovoce při hubnutí

Ohledně konzumace ovoce se vede hodně debat. Jedním z témat je i otázka, zda je vhodné jej konzumovat v odpoledních či dokonce večerních hodinách. Patříte mezi jedince, kteří věří, že se po obědě cukry z ovoce nespálí a uloží se ve formě tuku? Může ovoce konzumované po dvanácté polední opravdu přispívat k tloustnutí? Nejen na to jsme se zeptali Michaely Bebové.

Rozhovor s Michaelou Bebovou: Jak přečkat Vánoce ve zdraví a pohodě z pohledu odborníka na výživu?

Vánoce jsou mnohými vnímány jako nejkrásnější svátky v roce a tak je jasné, že si je chceme užít se vším všudy. Což pro nás mnohdy znamená dopřát si z plna hrdla a nijak se nežinýrovat. Takový přístup si ovšem často vyžádá daň – ať už v podobě nabraných kilogramů nebo potíží se zažíváním. Jak to udělat, abychom si užili, ale aby nám nebylo špatně?

Vakcína proti koronaviru aneb proč jsem se nechala očkovat

Několik dní jsem přemýšlela, jestli tento příspěvek vůbec zveřejním, ale nakonec…je tu. Koronavirus se mě dotkl tak, jako každého. Každý má svůj příběh. Já jsem v něm strávila celé těhotenství, rodila jsem s rouškou za podzimní druhé vlny a řešila jsem zdraví nás obou po celou dobu těhotenství i po narození. O tom ale můj příspěvek není. :) Je o tom, proč si myslím, že je dobré se nechat očkovat.