Články

Buďte laskaví... ke svému střevu

Pojem mikrobiom označuje celkové mikrobiální osídlení našeho těla. Pojem mikrobiální zase zahrnuje veškeré bakterie, viry, kvasinky, ale i prvoky či houby. Stejně jako jsou různé ekosystémy na naší planetě osídleny odlišnými druhy rostlin a živočichů, jsou i různé části našeho těla osídleny různými společenstvy z řad mikrobů....

Zdravá výživa jako elixír mládí

Mládí je krásná věc. Cítíme se mnohdy bezstarostně, jsme plní ideálů, tužeb a vizí růžové budoucnosti. Malujeme si, jak budeme úspěšní a vždy dokážeme vše, co si umaneme. Rady starších nás mnohdy nezajímají, máme vlastní hlavu. Myslet do budoucna? Teď ne, teď jsme tady a teď a co bude za dvacet let nás nezajímá. V tomto stavu mysli je těžké si uvědomit, že pokud chceme být zdraví co nejdéle, musíme s určitými životními opatřeními začít už velmi brzy.

Umeocet – skvělý pomocník do kuchyně

Umeocet je skvělý pomocník do kuchyně. Zálivky, omáčky nebo třeba hlívový guláš – všude tam ho můžete využít. Jelikož se jedná o fermentovaný produkt, obzvlášť ho docení hlavně vaše střeva.

Recept: Lečo s uzeným tempehem

V momentě, kdy se začne hromadit úroda rajčat a paprik tak, že už nevíte, co s nimi, je čas na lečo. I když je to pokrm jen z několika ingrediencí, celková chuť a konzistence ve výsledku záleží na kvalitě surovin. Z vlastních ingrediencí nebo minimálně z vlastnoručně vypěstovaných rajčat a paprik, chutná prostě nejlépe.

Účinný a ověřený nápoj na klouby, plný vápníku

Moje babička zkouší na poli alternativní léčby kde co. Když jednou o Vánocích přinesla lahev ne moc vábně vypadající a páchnoucí "tekutiny" se slovy, že díky tomu už jí vůbec nebolí kolena, měla jsem k tomu zpočátku nedůvěru. Pak jsem se ji zeptala na složení a postup, jak ho vyrábí, a začalo to dávat i biochemický smysl. Tady je recept.

Recenze: Rostlinné náhražky/alternativy jogurtů

Na FB stránce přispívám malými recenzemi jednotlivých produktů. Dala jsem je dohromady do jednoho článku, takže zde naleznete hodnocení 5 rostlinných jogurtů různých značek. Minirecenze je zcela nezávislá.

Recept: Dýňový koláč „pumpkin cake“

Lehoučký, vláčný, voňavý... zkrátka vyladěný do podzimní nálady :). Na podzim poctivě zařazuji zahřívající snídaně. Místo jogurtů a tvarohů na sto způsobů dávám více přednost pečeným sladkým pokrmům, které prohřejí buď svou teplotou nebo svými ingrediencemi. Dýňový koláč je jedním z nich :)

Jak na správnou hydrataci organismu?

V letních dnech naše těla pracují na plné obrátky, aby si udržela správnou teplotu, která je optimální pro fungování celého organismu. Nedílnou součástí celého procesu je i hospodaření s vodou, obecně tekutinami, proto je správná hydratace aktuálně doslova „žhavé téma“.

Recept: Velikonoční Jidáše

Dle lidové tradice se Jidáše, tradiční velikonoční pečivo, pečou ve středu nebo brzo ráno na Zelený čtvrtek. Jeden Jidáš za svítání by vám měl zaručit pevné zdraví a ochránit vás před různými neduhy. Je ideální čas zadělat, abyste se zítra mohli těšit ze snídaně.