Články

Vakcína proti koronaviru aneb proč jsem se nechala očkovat

Očkování a koronavirus je teď téma, ke kterému se vyjadřují desítky lidí, jak z řad opravdových odborníků na imunitu a epidemiologii, tak z řad doktorů, politiků, novinářů, laiků, výživových poradců a jiných „odborníků“ na zdraví. Vyjádření je opravdu mnoho, takže po celou dobu trvání pandemie nemám úplně potřebu se přidávat k již tak „zamořené“ společnosti různými názory. Výjimku tvoří speciální rozhovory pro media. Je několik lidí, s jejichž názory se ztotožňují. Jedním z nich je pan docent Konvalinka, který byl i mým profesorem na univerzitě, umí skvěle přenést odborné myšlenky laické veřejnosti a je schopný velké sebereflexe v názorech. To si myslím, že většině lidí chybí a to je to, proč si ho vážím.

1. vakcína
Dnešní den je pro mě specifický tím, že jsem dostala 1. vakcínu proti koronaviru. Při vypsání příslušných termínů jsem neváhala. I když se zde bez pochyby najde mnoho lidí, kteří se mnou nesouhlasí, tento krok sdílím. Cítím potřebu v tomto ohledu svůj postoj vyjádřit, protože jde o kolektivní zodpovědnost. Tedy i kdyby se mělo mé rozhodnutí a vyjádření dotknout jen jediného člověka, bylo by to fajn.

Dezinformace
O vakcinaci jako takové panuje mnoho dezinformací. Ani já nejsem imunolog. Je pro mě samozřejmě jednodušší rozlišit, co je naprostá blbost a co je „možnost“. Okolo vakcinace se v posledních letech rozvinula výrazná vlna vášní. Může za to neustálé spojování s potenciální hrozbou rozvoje nějaké formy poruchy autistického spektra u dětí. Jako máma několikaměsíčního miminka se s tím aktuálně setkávám zcela přímo. S očkovacím kalendářem nějakým způsobem pracuji, zvažuji, co opravdu má cenu, co ne, ale nikdy by mě nenapadlo se postavit čelem celému panelu očkování a říct: NE, nebudu očkovat. Protože následky, které by přineslo onemocnění jsou značně nebezpečnější než ty, které potenciálně přinese očkování.

Stejně tak pohlížím na vakcinaci proti novému typu koronaviru. Řada lidí je přesvědčená, že mají silnou imunitu, která se s potenciální nákazou dokáže vypořádat a očkování nepotřebují. Mám okolo sebe ale hodně potenciálně zdravých lidí, sportovců, klientů, kteří se s následky koronaviru potýkají již několik měsíců. Chronická únava, dušnost, narušená imunita a podobné neduhy jsou na denním pořádku. To, že se necháte očkovat, vás může zachránit od potenciálních dlouhodobých problémů, zmírnit případné projevy onemocnění a v neposlední řadě vám v současném světe opět umožní normálně fungovat. Dáte vaší imunitě šanci se připravit.

Mnoho lidí vyjadřuje neočkováním určitý postoj, vzdor systému, vyjádření nepodvolení se. To respektuji. Ponechávám teď politickou stránku úplně mimo. Pojďme se ale prostě společně rozhodnout, že už nechceme další měsíce strachu, lockdownů a pozastaveného života. Ale že také chceme snížit množství viru v naší společnosti. Nikde není napsáno, že za pár let nepřijde něco podobného. Doufejme, že ne. Pojďme se ale trochu kousnout.

Díky medializaci se do našeho vědomí i podvědomí dostává strach z vakcinace. Protože nyní se dozvíme díky popularizaci, že jedna paní támhle z horní dolní v Německu měla embolii po vakcíně. Píše se ale dnes a denně o tom, kolik obézních lidí, kolik kuřáků…kolik lidí, kteří dlouhodobě trpí metabolickým syndromem…končí s komplikacemi způsobenými jejich nezdravým životním stylem v nemocnici? Nepíše. A to je potřeba brát v potaz. Koronavirová pandemie je silně medializovaná, stejně tak vakcinace. V podstatě se dozvídáme dnes a denně detailní informace. Ruku na srdce. Víme, že právě teď někde třeba hoří prales o velikosti České republiky? NEVÍME. Protože nám tu informaci média nepřinesou. Statisticky k takovým vedlejším účinkům dochází, ale jsou to promilová čísla. Proto se NEBOJME a berme vakcinaci jako VÝSADU.

Těším se až uplyne patřičný čas a budeme moci celá rodina zase volně dýchat. Neznamená to pro mě najednou přestat vše řešit. Pořád mám malé dítě, které se může nakazit, a to je potřeba mít na paměti. Vím ale, že děláme dobře. Vakcinace je jedním z nejúžasnějších objevů moderního lékařství. Pojďme ji využít v náš prospěch. Mějme trochu důvěry. Nechte se očkovat.

Míša