Články

Výzvy a režimy nás drží v pozoru, dietování v lednu je ale nepřirozené...

Ačkoliv by to někteří jistě popřeli, pravdou je, že všichni potřebujeme režim. Samozřejmě, že v závislosti na typu osobnosti bude režim každého vypadat trochu jinak, zásadní ale je, že tam nějaký takový je a ten nám pomáhá určovat, jak budou vypadat naše dny a co bychom v jejich rámci měli zvládnout. Absence režimu s sebou nese nejen zvýšený tlak na psychiku, ale také na tělo fyzické. A právě o svátcích své přirozené režimy měníme. Na krátko to může být příjemné, po čase se ale cítíme frustrovaní a nevíme, jak zase najet do starých a produktivních kolejí. Jak na to jednoduše a nenásilně? Poradí vám Michaela Bebová, biochemička a odbornice na výživu.

Míšo, souhlasíš s tím, že všichni potřebujeme nějaký režim a že právě absence běžného režimu může být o svátcích tím, co nám dělá potíže? Jak to může působit na psychiku?
Nejsem zastáncem striktních režimů stravování a ani si nemyslím, že pro zdravé a štíhlé tělo je nutné jíst nějak režimově, nicméně v určitých fázích nebo obdobích života, jako je právě třeba to povánoční, se nastolení určitého režimu ve stravě může hodit. Jsme nastavení tak, že potřebuje nějaké seznamy, výzvy, říct si: „Tak a teď začnu a pojedu každý den tak a tak“, dělá nám to dobře a drží nás to v pravidelnosti. A 1. 1. nového roku je právě takovým ideálním startem, kterého rádi využíváme.

Začátkem nového roku pociťuje mnoho lidí únavu a frustraci. Po bezstarostné době volna a pohody přichází další rok plný práce a povinností. Může to být třeba i nedostatkem nějakých vitaminů? Nebo tím, že jsme unavení po dlouhých oslavách, kdy se tělo vypořádávalo s tunami nezdravého jídla a pití?
Je to více faktorů dohromady. Většině z nás chybí pohyb, několik dní jsme se zatěžkávali těžkými jídly, pil se alkohol, člověk se takzvaně rozležel. Ta únava je v podstatě logická – přišel odpočinek, odplavil se adrenalin, tělo toho využilo, trochu vyplo a odpočívá. Je dobré dopřát tělu pomalejší start a rozjezd, nenutit ho skočit do všedních povinností hned s obratem o 360 °C. Začít pozvolna. Úpravou jídelníčku, zavedením režimu, větším pohybem a podobně.

Navazující otázka: Jak si v tomto čase zlepšit náladu, co nám dodá energii? Jsou třeba nějaké doplňky stravy, které pomohou se zlepšením nálady, zvýšením produktivity?
Zima je typická absencí slunečního záření. To v těle způsobuje pokles tvorby serotoninu, endorfinů, zároveň je pro nás typické více odpočívat, někam si zalézt pod deku, postupně se obalovat tukovými zásobami a nic moc nedělat. To, že tomu moderní doba nepřeje, je věc druhá. V prvé řadě bychom měli dbát na dostatečný přísun vitamínu D – přes zimu určitě prostřednictvím suplementace. Nízké hladiny vitamínu D jsou spojovány se špatně fungující imunitou a depresemi. V druhé řadě bychom se měli co nejvíce věnovat pohybu na čerstvém vzduchu – pomoci těm endorfinům jinak. Kdykoliv je venku sluníčko, jít ven, najít si něco, co nás i přes sychravé počasí baví. Každý by si měl najít něco, co mu vykouzlí pravidelně úsměv na tváři.

To jsme probrali psychiku, pojďme k fyzickému tělu. Po Vánocích můžeme mít rozhozené zažívání. Jaké orgány trpí nejvíce a jak jim jednoduše pomoci, ulehčit, revitalizovat je? Máš nějaké návrhy na režimová opatření?
Vánoční svátky a Silvestrovské oslavy většinou zahrnují hodně masa, alkoholu, tučných pokrmů, cukru a dalšího. Není tedy vůbec od věci udělat ve svém jídelníčku malou nenásilnou čistku. Naše trávicí a vylučovací soustava dostala trošku zabrat, takže odlehčení nám určitě neuškodí. První týden je dobré se úplně vzdát alkoholu a dopřát si zvýšený příjem tekutin včetně čisticích čajů jako je například kopřivový či jiné vhodné bylinné čaje. Druhý týden bych doporučovala udělat bezmasý a naopak zahrnout co nejvíce vlákniny. Třetí týden bych se zase soustředila na probiotika a zařadila co nejvíce probiotických potravin a naopak úplně upozadila sladké pokrmy. Takové třítýdenní soustředění pak poskytne tělu odpočinek a určité srovnání trávení. Pomoci si také můžeme vitamínovou kúrou, zařadit například psyllium nebo nějaké zelené potraviny.

Když máme vyřešené zdraví, můžeme se vrhnout na křivky. Mnoho lidí po Vánocích přibere, což se jim samozřejmě nelíbí. Jaké jednoduché kroky je mohou vrátit zpět na původní váhu a kdy s tím vším ideálně začít? Co říkáš na různé novoroční detoxy a diety? Je vhodné zařadit je hned po Vánocích, nebo je to pro tělo spíše šok a doporučuješ mírnější přechod na zdravou stravu?
Ať každý začne, jak mu to vyhovuje – někdo na sebe potřebuje bič od 2. ledna, někdo to bere pozvolna až od února. Ať tak či tak, striktní diety v průběhu zimního období nejsou zdravé a nejsou pro naše tělo přirozené, takže je určitě nedoporučuji. Úprava jídelníčku a vyšší pohybová aktivita by měla s tím jedním nebo dvěma kily hravě zamávat J Různé detoxikační kúry jsou v zimě taktéž zcela nevhodné, přirozeně se s nimi začíná až na jaře, i když ani tehdy nejsem jejich zastáncem. Jsem pro změnu v jídelníčku a pro odlehčení, ale ne pro radikální kroky typu: „5 dní budu pít jen zeleninové šťávy“. To může pěkně rozhodit metabolismus.

Určitě se neobejdeme bez pohybu. Jakou v tom všem hraje roli, jak často bychom se mu měli věnovat a jaké sporty jsou nejvhodnější? A opět – kdy s tím začít, hned po Vánocích? Nebo záleží na tom, jak byl kdo zvyklý cvičit ještě před svátky?
Pohyb je po jídle hned druhá nejdůležitější věc. Udržuje naši mysl bystrou, nedovolí nám se rozležet a drží nás v určitém již několikrát zmíněném režimu. Nemusí jít zrovna o to jít každý den do fitka, pak dva týdny vynechat a pak se zase pomaličku vracet. Vždyť zima nabízí tolik sportovních aktivit: zimní bruslení, lyže, běžky, skialpy, sáňkování…. Po pobytu na čerstvém vzduchu nám více chutná a lépe se nám tráví. Spálíme nějaké to cukroví a udržujeme tělo v rovnováze. Takže ideálně vůbec nepřestávat :)

A jak to máš s povánočním obdobím ty? Padá na tebe splín, máš problém s opětovným nahozením běžného režimu? Máš nějaké praktické tipy, které ti vždy pomohou?
Přiznám se, že mě se výše uvedené problémy vlastně vůbec netýkají. Jsme jako rodina v zimě přirozeně aktivní, trávíme velké množství času na horách, takže kila z vánočních pokrmů opravdu nehrozí J Snad jen jako každý si vždycky povzdychnu, jak rychle vše uteklo. Vzhledem k tomu, že pracuji z domova a jsem aktuálně na rodičovské dovolené, odpadá mi „návrat do pracovního režimu“, protože pracuji vlastně nonstop, i přes přelom roku, víkendy nevíkendy. Myslím, že ideální je si ponechat alespoň jednu spojku s režimem, která nám pak pomůže se vrátit. Někdo si naopak ale tak odpočine, že načerpá energii a nemá s návratem problém. Myslím, že to je individuální.

Rozhovor vedla Kateřina Hájková

Rozhovor vyšel na Vitalweb.cz