Články

Mražené mořské RYBY

Zážitky a vjemy z dětství si ponecháváme v našem vědomí velmi ryzé. I já jsem si uchovala ne příliš dobrý vztah k mraženým rybám typu filé. Školní jídelna a její charakteristická navlhlá „vůně“ nesoucí se chodbami rozhodně nebyl ten nejlepší zážitek. Kostka rybího filé k víkendovému obědu, kdy jsem se vrtěla na židli snad hodinu, než jsem vybrala všechny malé kostičky a svou porci poctivě snědla, taktéž není světlou vzpomínkou. Prostě opravdu žádný šlágr.

Před nedávnem jsem ale dostala tu možnost staré zážitky překrýt novými a dá filé novou šanci. Byla jsem oslovena k vyzkoušení kvalitních mořských ryb prémiové kvality MYLORD PREMIUM – lososa, loveného na volném moři, filet z tresky a klasického filé z tresky. Klientům a obzvláště těm, kteří mají vysoký cholesterol, ryby doporučuji jako nezbytnou momentální náhražku hovězího a vepřového masa v jejich jídelníčku. I z toho důvodu jsem chtěla tyto produkty vyzkoušet, abych jim případně mohla doporučit něco, s čím jsem sama spokojená a s čím mám zkušenost. A jak moje chuťové a kvalitativní testování dopadlo? :)

TRESKY – file a filety

                   

                                                          

Musím říct, a to opravdu bez přibarvení, že jsem byla strašně mile překvapená. Filé pro mě vždycky přestavovalo něco, co pustí vodu, scvrkne se na polovinu a při tepelné úpravě se ideálně rozpadne na malé kousky. File z tresky nejen že pustilo jen základní tenkou vrstvičku ledu, ale zachovalo si po celou dobu i svůj tvar a chuťově bylo naprosto skvělé! To samé platí pro jednotlivé filety z tresky. Jako bonus vidím opravdu malé množství kostiček (jestli něco nemám opravdu ráda, tak je to vybírání kostí). Filety drží tvar a za předpokladu, že si je vhodně dochutíte a přidáte si lehkou přílohu (v redukčním režimu například jen zeleninu), dostáváte opravdu fajn večeři.

              

LOSOS – file a filety                                                                         
Na lososa já jsem pes. Losos je něco, co má velký zdravotní potenciál, ale dokáže být zároveň velmi problematické. Lososi v sádkách bývají dokrmováni granulemi mimo jiné například s betakarotenem, aby byli hezky oranžoví (a teď se jen můžeme ptát, jestli ten betakaroten je alespoň přírodní...), u lososa v moři je zase problém, že může obsahovat vyšší % těžkých kovů. Rozhodně bychom se tedy měli soustředit na certifikaci a původ. Já sama kupuji lososa buď v Makru, na trzích od menších dodavatelů a nebo si ho dávám v podobě sushi v ověřených restauracích. Opět jsem tedy stála před velkou výzvou – jaký asi bude ten mražený losos? Do té doby jsem s ním totiž neměla žádnou zkušenost.

       

Paradoxně musím říct, že filé z lososa mi bylo mnohem příjemnější na chuť než steaky z lososa. Obojí obsahuje minimum kostí a chuťově je to pravdu losos, na kterém si člověk pochutná. Příjemné bylo, že mražený losos nemá takovou tu umělou oranžovou barvu, ale jemně růžovou. Prostě vyndáte z mrazáku, dáte na mírný plamen na pánev s trochou oleje, okořeníte a za 10 minut máte skvělý oběd nebo večeři. Lososa je dobré vyndat třeba 30 min před přípravou, aby trochu povolil, u tresky to není nutné.

                        

Proč je pro nás konzumace ryb prospěšná?
Není mým cílem zde znova psát všechny prospěšné účinky pravidelné konzumace mořských ryb, takže jen připomenu základní benefity. „Mediální visačka“ mořských ryb zní: omega-3 mastné kyseliny. Je ale velká škoda, že se často zapomíná na další důležité vitamíny a mikroprvky:

1. Ryby jsou zdrojem jódu, jehož nedostatek ve stravě může způsobit hypofunkci štítné žlázy. Kromě jodizované soli a řas nemáme moc možností, kde jód ve stravě zkonzumovat.

2. Rybí maso a rybí tuk jsou zdrojem cholekalciferolu, tedy vitamínu D3, prekurzoru hormonu kalcitriolu, který je důležitý pro správné vstřebávání vápníku ze stravy a navyšování jeho koncentrace v krvi. Nedostatek vitamínu D tedy může způsobit rozvoj osteoporózy.

3. Ryby jsou zdrojem plnohodnotných bílkovin (15-25 g/100 g), které jsou navíc lehce stravitelné.  

Závěrem..
Čerstvá mořská ryba, lokálně ulovená, zpracovaná a naservírovaná, bude vždy tou nejlepší volbou a pravděpodobně také nejchutnější. My v České republice se bohužel musíme přizpůsobit tomu, co je jednak dostupné a jednak reálné. Kvalitní mražené ryby mohou být rychlým a dostupným zpestřením jídelníčku. Všechny jsem připravila a ochutnala, všechny jsou opravdu dobré a i přes svůj rybí-zmlsaný jazýček je mohu doporučit jako skvělou složku našeho českého, zdravého jídelníčku.