Články

ODBORNÁ RECENZE: Panenské oleje VENIRA – arganový, moringový a švestkový

Přiznám se, že jsem nikdy nebyla fanoušek používání olejů, a to jak v péči o pleť a tělo, tak v péči o vlasy. Prostě to bylo mastné a bylo to všude. Něco se zlomilo před dvěma lety, kdy jsem začala používat nejprve olej z břízy bělokoré a poté dárek z Maroka, který nebyl nic jiného než arganový olej. Ruku v ruce s tím přišla změna (ráda tomu říkám obrození) a já jsem vyměnila 90 % konvenční kosmetiky za přírodní kosmetiku, bez zbytečné chemie. Že to říká zrovna chemik, je tak trochu paradox. V momentě, když začnete konečně všechno studovat a začnete číst to složení uvedené drobným písmem na obalu všech těch kosmetických přípravků... začnete také dost věcí vyhazovat. Zjistíte, že množství účinných látek v přípravcích proti vráskám nebo na hladký efekt vlasů se limitně blíží nule a přímo se nabízí otázka, proč tedy rovnou nekoupit čistou 100 % látku bez té vší omáčky okolo? V počátku sice zaplatíte více, nicméně nekupujete nic jiného než to, co vaše pokožka, pleť nebo vlasy žádají a zároveň ji nezatěžujete ničím navíc. Pak tedy automaticky do mého repertoáru přibyly pěstící 100 % panenské oleje. Toť tedy na malá úvaha na úvod.

Po zkušenosti s doplňky stravy pro zdravé vlasy, nehty a pleť VENIRA jsem neváhala a přibrala do repertoáru i letošní novinku – panenské oleje.

Každý olej jsem používala měsíc, poctivě 1x denně, v případě nehtové kůžičky 2x denně, za jiným účelem:

  • arganový olej jsem používala na zjemnění vlasových konečků mých sušších vlasů a také do vlasové pokožky,
  • švestkový olej jsem používala na sjednocení nehtové kůžičky, která se mi při každém zastřihnutí třepí a dost se mi vytvářejí záděrky a také na rty,
  • moringový olej jsem používala na mimické vrásky na čele, které se mimoděk tak pečlivě vytvářím a na relativně čerstvou jizvu na koleni, kterou jsem si udělala při jízdě na kole a která mi teď svítí pod sukní,

 

Arganový olej

Arganový olej je aktuálně nejvíc trendy přírodní olej používaný v kosmetice.

Arganový olej se lisuje z rostliny argánie trnité, která roste pouze v Maroku, což z něj spolu s náročným zpracováním dělá jeden z nejdražších olejů na světě. Má vysoký obsah vitamínu E, betakarotenu a dalších bioaktivních látek, které mimo jiné například podporují tvorbu kolagenu. Arganový olej najdeme nyní v kdejaké kosmetice, jako olej ho však také nabízí nejeden výrobce. I zde je ale potřeba hlídat kvalitu a certifikaci. Arganové oleje se často ředí jinými, levnějšími rostlinnými oleji. Je velmi dobře tolerován i citlivou pokožkou a používat ho mohou i lidé s ekzémy a jinými kožními onemocněními.

Odborné hodnocení VENIRA arganového oleje

Produkt je složen pouze z čistého arganového oleje a z vitamínu E. Neobsahuje žádné přídatné látky navíc. Jedná se tedy o kvalitní produkt. Měla jsem možnost vyzkoušet už dva jiné arganové oleje a tento na mě dělal o něco lepší dojem hlavně z důvodu příjemnější konzistence.

Subjektivní hodnocení po měsíci používání arganového oleje

Arganový olej je všestranný pomocník, nicméně já jsem se rozhodla ho použít na vlasy. Jednak jsem si ho pravidelně vmasírovávala do pokožky k vlasovým kořínkům např. hodinu před tím, než jsem si myla vlasy a jednak jsem ho používala do konečků vlasů ke zjemnění, taktéž před mytím. Vlasy by bez opláchnutí byly mastné. Obecně mám spíše sušší, melírované vlasy, takže jakékoliv uhlazení, které není zrovna zapříčiněno silikony, je vždy vítáno. Musím říct, že po měsíci užívání jsem si všimla změn hlavně u konečků, které jednak tolik neelektrizovaly a jednak působily uhlazenějším dojmem.

 

Švestkový olej

Olej ze švestkových jader patří k méně tradičním panenským olejům, který však vyniká neméně významnými hydratačními a regeneračními účinky na pleť, nehty i vlasy. Olej je také doporučován v boji proti striím. Švestka je navíc strom, který roste na nejedné české zahradě, je to tedy produkt nám obecně velmi blízký. Může se stát skvělým základem domácí kosmetiky – peelingů, krémů či vonných esencí.

Odborné hodnocení VENIRA švestkového oleje

Švestkový olej VENIRA je čistě přírodní olej lisovaný za studena z jader švestek tak, aby bylo zachováno co nejvíce bioaktivních látek. Švestkový olej obsahuje jednak vitamín E a jednak betakaroten – prekurzor vitamínu A – látky, důležité pro udržení zdravé pokožky, nejenom odolné proti vnějším vlivům jako je sluneční záření. Majoritní zastoupení v něm má kyselina olejová (omega-9). Olejíčku vám postačí málo, takže vydrží opravdu dlouho. Oceňuji doporučení uchovávat olej hlavně v letních měsících v chladu, aby nedocházelo k degradaci nenasycených mastných kyselin.

Subjektivní hodnocení po měsíci používání švestkového oleje

Přiznám se, že na charakteristickou mandlovou vůni jsem si musela chvíli zvykat, je opravdu zvláštní a výrazná. Na oleji ale oceňuji to, že není mastný, takže si člověk může mazat např. nehtová lůžka přes den v práci u počítače (a vytvořit si tak rituál....), ale zároveň nemá potřebu si pak utírat nebo mýt ruce. Po týdnu pravidelného užívání 2x denně se mi kůžička okolo nehtového lůžka zcela zacelila, což bylo naprosto milé překvapení. Nehty mám pevné, nicméně záděrky se mi tvoří často z důvodu sušších rukou (na čemž má hodně podíl tvrdá voda) a se vším si švestkový olej poradil. Nyní stále pokračuji v mazání 1x denně. V tomto ohledu tedy 100 % účinnost a lůžko je prokazatelně více hydratované. Stejně tak jsem zaznamenala i příjemný efekt na rtech. Zatímco běžně si denně mažu několikrát denně rty přírodním balzámem, s používáním švestkového oleje na rty, vždy dopoledne, se nutnost použít balzám na rty dost snížila.

 

Moringový olej

Moringa olejodárná je aktuálně zelená superpotravina číslo jedna. Tento strom, kterému se také říká strom života každou svou částí poskytuje něco výjimečného. Mimo moringový prášek, který můžeme rozmíchat ve vodě a vypít, je olej nejvšestrannější podobou pro péči o vnějšek. Moringový olej lze použít na problematickou pleť, na vlasy, nehty, ale i při léčbě závažnějších neduhů jako je akné nebo ekzém. V letních měsících poslouží jako lék na spálenou pokožku, kterou zklidní a ošetří podobně jako aloe.

Odborné hodnocení VENIRA moringového oleje

Přírodní moringový olej VENIRA je lisovaný ze semen moringy a je k němu ještě navíc přidaný vitamín E. Složením je tedy zcela čistý, bez dalších přídatných látek. Stejně jako olej švestkový obsahuje majoritně mastnou kyselinu olejovou (omega-9), ale i mnoho dalších nasycených mastných kyselin, které mu propůjčují větší stálost a také charakteristickou strukturu za nižších teplot. Po umístění do ledničky by tedy měl výrazněji ztuhnout, i když ne tak, jako třeba kokosový olej. Jedná se tedy o malý test kvality.

Subjektivní hodnocení po měsíci používání moringového oleje

Moringový olej jsem používala měsíc na oblast čela za účelem zpevnění a případné redukce vrásek. Zázrak se samozřejmě po měsíci nekonal, bylo by ošemetné si myslet, že vrásky zmizí úplně, nicméně došlo k viditelnému vyhlazení rýh v povoleném stavu čela. Mnohem příjemnější efekt moringového oleje jsem zaznamenala na jizvě na koleni, pokožka jizvy a jejího okolí tak nepnula a celkově za tu dobu posílila. Jizva zmatněla a očividně poraněná kůže měsíční péči olejem jen ocenila.

foto: Venira.cz