Články

Zdravá výživa jako elixír mládí

Organismus je (skoro) dokonalý
Dennodenně na nás působí mnoho vnějších faktorů. Jsme atakováni nejrůznějšími chemickými látkami, ale i různými mikroorganismy, slunečním zářením, nečistotami v ovzduší, ale i nejrůznějšími cizorodými látkami v potravě. Náš organismus má úžasnou míru sebeopravy (autoreparace) – ať už je to na úrovni našich buněk nebo tkání a orgánů. Když jsme mladí, je schopnost sebeobnovy opravdu vysoká, s postupujícím věkem se ale míra regenerace značně snižuje a různé děje v organismu trvají i déle.

Proč stárneme?
Existuje asi osm různých teorií stárnutí, z nichž nejpravděpodobnější, respektive ty, které stojí na reálných vědeckých poznatcích, jsou dvě. První z nich se týká telomer, koncových úseků naší DNA, nositelky genetické informace. Buňky se nedokáží dělit donekonečna a kapacita se v důsledku neustálého zkracování vyčerpává. Druhá z nich je teorie volných radikálů. Tu bychom mohlo volně přeložit jako když železo začíná působením okolních vlivů a zejména kyslíku rezavět. I my máme jistou antioxidační ochranu proti volným radikálům, která však není dokonalá, postupně získává trhliny a s postupujícím věkem "rzi" prostě přibývá.

Antioxidanty
Z výše uvedeného vyplývá, že naší snahou by tedy mělo být udržet co nejefektivnější antioxidační bariéru. Účinná a silná antioxidační kapacita organismu je dobrou základnou pro udržení si pevného zdraví a dožití se přirozeně dlouhého věku. Tělo má své vnitřní systémy, jak se proti volným radikálům bránit a nutno podotknout, že ne všechny volné radikály jsou špatné. Docela dobře mu ale můžeme pomoci a to opět jak jinak, než stravou. Jednou ze skupin látek, které se významně podílí na ochraně našeho těla, jsou antioxidanty respektive prvky/vitamíny, které se se antioxidačním působení podílí. Mezi antioxidanty, které lze přijímat stravou, patří vitamín E, vitamín C, betakaroten a selen. Patří sem ale i velká skupina přírodních látek, které se jako antioxidanty v těle chovají, i když jejich původní funkce je třeba úplně jiná. Jsou to látky z řad tzv. fytochemikálií, které nalezneme v ovoci, zelenině, bylinkách... zkrátka v rostlinné říši.

Jedno velké pozor
Ačkoliv to často média prezentují jinak, u antioxidantů neplatí, že čím více, tím lépe. Nadměrný příjem antioxidačních látek může způsobit opačný efekt – prooxidaci. Z toho důvodu se nedoporučuje přijímat antioxidanty ve vyšších dávkách, např. v podobě potravních doplňků, když k tomu není důvod. Určitou pojistkou je konzumace antioxidantů ve své přirozené podobě, tj. prostřednictvím zeleniny a ovoce či výrobků z nich, které je na tyto látky bohaté.

Výživa jako dvojsečná zbraň
S trochou nadsázky lze říci, že některými potravinami můžete bojovat proti stárnutí a některými si zase život můžete pěkně zkracovat. Jen blázen by si ale myslel, že zatímco bude ležet celý život na gauči a pojídat vytříbené antioxidanty, bude se těšit skvělému zdraví a dožije se stovky. Zdraví je komplexní záležitost, která je ovlivňována mnoha faktory. Jednou věcí si ale můžete být jisti: Pokud se budete stravovat nezdravě (asi netřeba vypisovat všechny charakteristiky nezdravého stravování), váš organismus se vyčerpá mnohem rychleji, jeho kapacita bude značně omezena a do jisté míry díky zátěži vašich vnitřních systémů budete stárnout na buněčné úrovni rychleji. Pokud však budete jíst celý život střídmě (kalorická restrikce opravdu JE prokázána jako faktor, který zpomaluje stárnutí) a zdravě (asi opět netřeba vypisovat, představu si jistě uděláte), můžete si prodloužit kvalitu a délku života.

Potraviny, které "produžují život"
A jaké že potraviny jsou významnými zdroji antioxidantů?

  • lesní ovoce "bobuloviny" (borůvky, acai, černý rybíz, ostružiny, maliny...)
  • pravý zelený čaj
  • kustovnice čínská Goji
  • kvalitní hořká vysokoprocentní čokoláda (kakaové boby) a káva
  • zelené potraviny (chlorella, zelený ječmen, spirulina...)
  • červená řepa
  • oranžové plody – dýně, mrkev, meruňky, paprika
  • zelené bylinky a zelenina (petrželka, kapusta, špenát, brokolice)
  • ... a další méně koncentrované zdroje z řad ovoce a zeleniny

Pozor, není plod jako plod, proto nezáleží jen na druhu, ale také na podmínkách, v jakých byla daná plodina pěstována a skladována. Jinak řečeno – i rajče může být v konečném důsledku méně zdravé než hamburger, když je plné pesticidů a vitamíny a prospěšné látky se v něm už všechny znehodnotily.

Každá mince má dvě strany, proto ji nikdy nezapomeňte obrátit.

 

Vyšlo v Jóga DNES březen/duben 2019.

Foto: Shutterstock.com