Články

Serotonin – hormon štěstí a dobré nálady

Co všechno má v těle na starosti?
Serotonin plní v těle funkci hormonu a tzv. neurotransmiteru, jednoho ze základních přenašečů nervového vzruchu v našem těle. Velmi často se mu přezdívá hormon štěstí a dobré nálady, protože jeho hladina v organismu úzce souvisí s naším duševním rozpoložením. Jako neurotransmiter umožňuje komunikaci mezi mozkem a nervovými buňkami a posléze i buňkami mezi sebou, což činí ze serotoninu důležitou látku ve vztahu k duševnímu zdraví a mozkovým funkcím. Podílí se i na ovlivňování spánku, vnímání bolesti nebo libida. Jako hormon se ale uplatňuje i v trávicí soustavě – ovlivňuje chuť na jídlo a i samotné trávení (střevní peristaltiku). Serotonin je ale také prekurzorem další důležité sloučeniny našeho těla, melatoninu, hormonu který přímo řídí cirkadiánní rytmy. V neposlední řadě se podílí na udržování zdraví našich kostí.

Léčba depresí
Bylo prokázáno, že nízké hladiny serotoninu jsou spojeny s úzkostmi a s depresemi, které se také často prostřednictvím ovlivňování serotoninových receptorů léčí. Do jisté míry toto pociťujeme i my v období dlouhých zimních dní, bez dostatečného množství slunce. Ztrácíme zájem, nic se nám nechce. V období jara ale náš serotonin doslova skáče radostí, protože mu dáváme mnoho příležitostí. V těle většinou vše se vším souvisí, proto je jaro obdobím nových začátků, očekávání, probouzení a celkové radosti z toho, že je zima za námi.

Co můžete udělat pro hormon štěstí a radosti vy?
Kdykoliv je venku krásný den plný sluníčka, vyrazte ven a užijte si ho. Na jaře a v létě to bude častěji, na podzim a v zimě je to se slunnými dny horší a tyto dny jsou vzácnější. Nejen z toho důvodu zažíváme v zimním období více chmurů. Vystavení se slunečním paprskům v těle podporuje produkci serotoninu. V zimě může pomoci tzv. horské slunce – lampa která supluje nedostatek pravého sluníčka.

Pohyb je lék téměř na vše a ani zde tomu není jinak. Pohyb na čerstvém vzduchu doslova stimuluje všechny mechanismy a přirozené procesy metabolismu v těle. Převážná část serotoninu se produkuje v buňkách střev a jsou to právě a opět střeva která určují vaše zdraví. Zdravá a dobře fungující střeva, dostatečná hydratace organismu a aerobní pohyb jsou důležité faktory ovlivňující jeho tvorbu.

I zde se ke slovu dostane strava. Serotonin sice přímo v jídle nenajdeme, najdeme v něm ale jeho prekurzor, esenciální aminokyselinu tryptofan, ze které se serotonin tvoří. Ačkoliv nebyly prokázány jednoznačné souvislosti mezi vysokým příjem tryptofanu a zvýšenou tvorbou serotoninu, rozhodně není dobré na něj zapomínat. A jaké že potraviny jsou jeho největším zdrojem? Jedná se hlavně potraviny bohaté na bílkoviny: vejce, ořechy, drůbeží maso, sójové produkty, sýry. Tryptofan ale naleznete i v banánech, zelené zelenině a hořké čokoládě.

V neposlední řadě to může být i meditace, která dokáže ovlivnit vaše psychické rozpoložení, rozpustit stres a přispět k optimální tvorbě hormonu štěstí.

Nyní už víte, proč na nás jarní počasí a intenzivní sluneční paprsky působí tak blahodárně. Tak vyrazte ven do přírody na svižnou procházku a do ruky vezměte banán. K radosti nám stačí tak málo... :)

 

Vyšlo v Jóga DNES.
Foto: Shutterstock.com