Články

Malé zamyšlení o RAW FOOD

 

Co je principem RAW food?

Základem tohoto výživového směru je konzumace stravy, která neprošla tepelnou úpravou nad 42 °C (dle vyznavačů raw food dochází při vyšších teplotách k tzv. umrtvení stravy) a skládá se hlavně ze zeleniny, ovoce, semínek, naklíčených luštěnin, obilovin a řas. V žádném případě se nekonzumuje maso ani jiné živočišné produkty jako sýry, máslo, vejce apod. Místo klasických úprav jako je vaření a pečení se pro úpravu stravy používá mixování, odšťavňování, namáčení a vysušování. Typickou součástí raw food přípravy je i určitá imitace běžných pokrmů jako hranolky, pizza, hamburger, špagety - rozdíl je v použitých surovinách (hranolky z ředkve, špagety z cukety apod.).

 

RAW food není strava pro každého...

Filozofie syrové stravy se dostává v mnoha bodech do rozporu s moderní medicínou ale například i s tradičním východním medicínským systémem - ajurvédou. Dle ajurvédy je sice syrové ovoce a zelenina strava bohatá na vitamíny, minerály a fytonutrienty, ale může zatěžovat a celkově oslabovat trávení a vstřebávání živin. Ajurvéda rozeznává 3 energetické typy (tzv. dóšy) - váta, pitta a kapha, z nichž každý má svá energetická specifika. Každá potravina má na organismus určitý vliv a právě syrová strava má dle ajurvédy chladný, hutný až tvrdý efekt. To může být problém zejména pro určité jedince typu váta - hubené, zimouřivé, s trochou nadsázky lze řící éterické bytosti. V zimních měsících, kdy potřeba se zahřát je největší a teplé pokrmy a polévky se běžně stávají součástí jídelníčku, je zkrátka čistě syrová a chladná strava nevhodná. Syrová strava může prospívat lidem z teplejšího podnebí (tropy, subtropy), horkokrevným jedincům (tipu pitta nebo kapha) či krátkodobě lidem s nadváhou. Pro jedince s převážně chladnými končetinami nebo s oslabeným trávením, případně u mladých dospívajících tento směr dle mého názoru není vhodný. Přijde mi nemyslitelné, aby např. lidé ze severních národů Švédsko, Rusko, Kanada apod. dlouhodobě profitovali ze syrové stravy.

Další otázka, která se nabízí...dokáži si takovou stravou zajistit všechny vitamíny a minerální látky, esenciální omega masté kyseliny a další nutrienty? Absence živočišných produktů, které jsou často jedinými zdroji některých vitamínů, může napáchat větší zlo než profit....

 

Zdravý selský rozum...

Při rozhodování, zdali je pro nás konzumace pouze syrové stravy vhodná, zkusme poslouchat naše tělo a raději vnímat svou individuální konstituci než bezmyšlenkovitě podléhat okolnímu tlaku. Pokud víte, že vás tato strava nadýmá, cítíte se slabí a je vám spíše zima než teplo - není to strava pro vás. Pokud vám ale raw pokrmy chutnají, zpestřit jídelníček si jimi určitě můžete. Cítíte-li se silní, horkokrevní a máte silné trávení, potom pro vás syrová strava může být zajímavou očistou. Pokrmy, které napodobují klasická teplá jídla mohou být zajímavou obměnou denního jídelníčku.