Články

(NE)PRAVDA o překyseleném organismu

 

Zdravé tělo je vybaveno velmi účinnými fyzikálně-chemickými mechanismy pufračních systémů (rozumějte vyrovnávajícími mechanismy), které se starají o udržení homeostázy (rovnováhy vnitřního prostředí), včetně pH krve. V podstatě první, co je tedy špatně, je samotný název: překyselení organismu. Překyselení, neboli acidóza, je patologickým stavem, kdy dochází k opravdovému snížení pH krve. V těchto případech se pacient pohybuje na hraně života a smrti. Acidóza může být bud respirační a nebo metabolická. V obou případech se jedná o velmi závažný stav, při kterém selhávají základní metabolické funkce. Pokud chceme tedy vyjádřit problém, který se týká velké části populace, tak bychom ho spíše měli nazvat poruchou regulace těchto pufračních mechanismů, jinak řečeno poruchou regulace stabilního fyziologického pH. Naše těla jsou adaptována na vnější zásahy velkým množstvím regulační a samoreparačních procesů. Kapacita organismu je rozsáhlá, nicméně pokud je tělo namáháno dlouhé roky nebo i desetiletí, jednou se první symptomy opotřebování musí projevit. Špatné a mělké dýchání spolu s nedostatečným okyselením škodí více než si myslíme... Raději než na počuraný lakmusový papírek, který ukazuje pH moči, se však soustřeďte na to, co vám vaše tělo opravdu naznačuje.

 

Kyseliny jsou látky, které jsou schopny uvolňovat vodíkový kation H+ a mimo jiné okyselovat dané prostředí. Poté, co se najíme, je naše tělo zaplaveno těmito kationty. Když sportujeme, vzniká laktát (kyselina mléčná), který je třeba také odbourat a tělo je opět zaplavováno protony. těmto reakcím se říká protonproduktivní reakce.

Zásady jsou zase látky, které jsou schopny tento vodíkový kation vázat.

Na některých místech našeho těla je vyžadováno pH v rozmezí hodnot 1 až zhruba 7 (např. žaludek nebo pochva), tedy kyselé prostředí, a na některých místech je vyžadováno prostředí zásadité, resp. pH v rozmezí hodnot 7-14. Pokud tělo neustále vystavujeme kyselinotvorným faktorům - potravinám, stresu, případně kouření a litrům kávy, mělkému dýchání a nedostatku pohybu, adekvátně tomu si musí generovat prostředky, jak tyto vnější zásahy do rovnováhy stabilizovávat. Dělá to přirozeně a velmi efektivně.  Pak se ale jednoho dne stane, že tělo už dál nemůže - vlivem některé nemoci, vlivem nadměrnému zatěžování apod. Co se stane pak? I zde figuruje ještě jeden obranný mechanismus - ukládání. Tělo začne kyseliny na různých místech ukládat, aby až bude mít opět prostředky, se s nimi vypořádalo už tak, jak má. A zde je opět problém - ukládání do pojiv, kloubů a všude tam, kde to jde, má pak za následek rozvoj problémů s pohybovým aparátem, hormonální nerovnováhu, či zdravotní komplikace jako obezita, migrény, trávicí obtíže (pálení žáhy apod.).

 

Jak se zařídit?

Orientace na tzv. zásadotvorné potraviny a potraviny bohaté na minerální látky, jejichž dostatek je předpokladem pro bezchybnou regulaci. Pokud jíme zdravě (a máme zapojený selský rozum) a stravujeme se vyváženě, tento předpoklad plníme automaticky.  Stravu je možné doplnit o vybrané doplňky stravy, obsahující minerální látky v organické podobě. Na druhém místě je plné dýchání do břicha a celého trupu, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a aerobní pohyb. Co určitě nedoporučuji, je jákákoliv snaha o zásah prostřednictvím "zásaditých preparátů", které jsou obklopeny marketingovou bublinou. Oprostěte se od potřeby konzumovat a doplňovat vše, na co narazíte a slibuje to zázračné účinky. Přirozenost nadevše!

 

image source: http://healthyeating.sfgate.com/start-healthy-lifestyle-5472.html