Články

Zelené potraviny - zelený ječmen a moje osobní zkušenost

 

Po detailní analýze nabídky a zvážení poměru "cena ku výkon" jsem se nakonec rozhodla pro zelený ječmen Naturalis - 750 Kč za 200 g vysoce kvalitního certifikovaného prášku (zastávám názor, že u těchto doplňků je třeba adekvátně zaplatit - nekvalita by mohla být na úkor zdraví!). Butylka by měla vydržet na 2-3 měsíce, dle uvedeného doporučeného dávkování. Hned na začátek přiznávám, že daný rozpis jsem nedodržovala, vždy konzumuji jednu vrchovatou lžičku (2-3 g) ráno na lačno. Vzhledem k mé tělesné konstituci je to dostačující a nemyslím si, že by byly nutné 3 dávky denně.

 

Na úvod něco o zelených potravinách a ječmeni obecně...

(úryvek z článku Zelené potraviny -  Jóga DNES 2/2016)

 

Společný jmenovatel zelených potravin - chlorofyl

Chlorofyl je barvivo (pigment), které je obsaženo v některých buňkách rostlin, sinic a řas. Jeho nejdůležitější funkce je účast na fotosyntetických procesech, kdy absorbuje energii světelného záření a používá ji k syntéze sacharidů z oxidu uhličitého a vody. Jako vedlejší produkt vzniká kyslík, kterým my, lidé, samozřejmě nepohrdneme. Díky tomuto jevu, kdy chlorofyl absorbuje světlo o jisté vlnové délce a startuje tak celý proces fotosyntézy, je naše příroda "zelená".

Zelené potraviny jsou doslova koncentráty chlorofylu, nicméně v jídelníčku se nám tato látka objevuje i v podobě brokolice, kapusty, petržele, špenátu, řeřichy, různých bylinek aj. Zařazením většího množství přirozeně zelených potravin do vašeho jídelníčku tedy rozhodně neprohloupíte. Výborné a zdravotně přínosné jsou také různé chuťové kombinace v podobě smoothie či lisovaných zeleninových/bylinných šťáv.

Mezi proklamované účinky této látky primárně patří navýšení antioxidační kapacity organismu a celková podpora imunity. Díky strukturní podobnosti chlorofylu s červeným krevním barvivem hemoglobinem dochází k účinnějšímu přenosu kyslíku v těle a tím je tak často dosaženo příjemného pocitu "nabité energie" - člověk není unavený, je efektivní a pracuje, jak se říká, na vyšší obrátky.

 

Zelený ječmen

Ječmen, přesněji mladá ječmenná tráva, se sklízí v době, kdy má nejvyšší obsah biologicky aktivních látek, stejně tak, jako např. naklíčená semena - obojí jsou zárodky nové rostliny, nového života. Mladý ječmen je bohatý na vitamíny, včetně vitamínů B komplexu, minerální látky včetně železa, zinku nebo manganu, aminokyseliny, enzymy a zejména ceněný chlorofyl. Přídatnou hodnotou všech těchto látek je to, že společně působí synergicky, tj. v optimálním přirozeném poměru a ve vzájemné podpoře. Podávání izolovaných vitamínů, minerálů a jiných látek není nikdy tak efektivní jako tyto "synergické směsi".

 

2 cesty zpracování mladého ječmene

(dle knižního seriálu webu greenfit.cz)

Drcená tráva

Tento způsob zpracování je posledních pár let moderní zejména díky své ceně. Je totiž o polovinu i více levnější, než kvalitní "vyšťavená štáva". Nicméně cena je první a též poslední výhoda drcené trávy. Ta totiž vzniká usušením a rozdrcením ječmenných lístků, které se sklidily. Problém ale nastává v tom, že traviny (mezi něž ječmen patří) obsahují rostlinou vlákninu, kterou lidský žaludek nedokáže zpracovat. Oproti tomu přežvýkavci mají 4 žaludky, díky kterým jsou schopni vlákninu zpracovat a ještě z ní mít užitek. My holt krávy nejsme a některým lidem, zejména těm nemocným či citlivým, může vláknina způsobit zdravotní problémy. Nezřídka kdy je průvodní symptom průjem, bolest břicha či křeče. Pakliže bychom se podívali na rozdrcenou travinu pod mikroskopem (pouhým okem bychom viděli pouze prášek), viděli bychom ostré hroty, které mohou probodat, prořezat či podráždit naše buňky.

 

Ječmenná šťáva

Malé lístky ječmene se sklidí a opláchnou a následně se začnou lisovat (podobně se např. získává olivový olej). Vylisovaný kapalný extrakt se následně necelé 2 minuty suší při teplotě 31 °C. Zachováním této teploty se mladý ječmen neznehodnotí a navíc vznikne prášek. Tento prášek je nadále balen a prodáván. Po následném smícháním s vodou opět vznikne nápoj plný živin v nezměněné formě. Jelikož jde o vylisovanou šťávu, takovýto mladý ječmen neobsahuje rostlinou vlákninu, která je pro lidský organismus téměř nestravitelná.

To je produkt, který chceme.

 

Subjektivní hodnocení a účinky...

Asi nejvýrazněji na mé pocity působila chuť a vůně - pro mě absolutní zlo - brčál - jak chuťově, tak pro nos. Zelený ječmen piji ráno na lačno, zhruba 2 g rozmíchané ve 200 ml vody - zkrátka tak, aby efektivita vstřebávání byla co nejvyšší (ječmen by se neměl kombinovat s džusy ani jinými šťávami, věřím ale, že v kombinaci je chuťově mnohem přijatelnější). Musím se přiznat, že ho piji se zacpaným nosem, jinak bych to nedala...a to si myslím, že je špatně. Obecně, jíst a pít něco proti vůli a chuti nemůže nikdy vyvolat tak pozitivní účinky. Na druhou stranu, alespoň mé tělo nebylo ovlivněno pozitivním očekáváním a placebo efektem.

První dny konzumace jsem vždy po vypití cítila návaly energie a síly, lehce se mi zrychlilo trávení, v situacích, kdy bych byla unavená, jsem nebyla, koncentrace a okysličenost těla se vždy alespoň na dopoledne zvýšila. V kombinaci s kávou jsem byla jako střela. Po nějaké době (zhruba 3 týdny) jsem přestala tyto účinky pociťovat - pravděpodobně počáteční efekt vymizel (dostavila se určitá míra tolerance). Přešla jsem na volnější režim - zelený ječmen si nyní dám pro zpestření tak 2-3x do týdne. Nezpozorovala jsem žádné výrazné zdravotní změny až na ty výše uvedené účinky.

 

Zhodnocení

Myslím si, že ze zelených potravin dává ječmen největší smysl. Zelený ječmen můžete pojmout jako pomocníka na cestě očisty, řešení svých zdravotních problémů a ozdravování jídelníčku a celkového stravování. Nestavte ho do pozice léku, neupínejte se k němu, neočekávejte zázraky (na jeho adresu bylo napsáno již spoustu možného i nemožného). Na druhou stranu se ke mně z okolí dostávají i medicínsky ověřené případy - např. paní středního věku, celiak (nesnášenlivost objevena před několika lety). Laboratorní výsledky stavu tenkého střeva před užíváním a po měsíčním pravidelném užívání se prokazatelně zlepšily - aniž by bylo cokoliv změněno ve stravě. Nutriční profil ječmene je velmi bohatý a široký, takže věřím, že může v některých případech výrazně pomoci. Zachovejte však zdravý rozum a odprostěte se od medializace. V žádném případě se nesnažte ušetřit.

 

Jakékoliv zkušnosti a náměty týkající se zeleného ječmene jsou vítány :)