Články

ORTHOREXIE - patologická závislost na zdravé stravě

Velmi ráda brouzdám po webu a hledám nové zajímavé weby, recenze, zkušenosti, nové podniky, nové (super)potraviny ... – zkrátka vše nové, co se výživy týče. Nedávno jsem narazila na produkt super-ghí. Pro výrobu ghí (přepuštěné máslo, zbavené mléčné bílkoviny) není použité ledajaké máslo, ale výhradně máslo z mléka krav, které se BIO-pasou na horské trávě. Toto ghí je tedy jakýsi "upgradeovaný" produkt. Produkt, který stojí skoro 7x více, než klasické máslo!? A tak si pokládám jednoduchou otázku - není to už trochu moc?? Prosím, neberte to jako napadení či osočení ... jen jako příklad. A že bychom těch (nesmyslných) příkladů našli...

Je to už nějaký čas, co se definovala nová porucha příjmu potravy (PPP), tzv. ortorexie. Ortorexie se projevuje patologickou závislostí na zdravém stravování a biologicky čisté a nekontaminované stravě. Lidé s těmito sklony se v myšlenkách zabývají zdravou stravou více, než je zdrávo. V průběhu dne neustále přemýšlí, jaký bude další nutriční pokrm, který dokonale vyživí jejich organismus. Při nečekaném pozvání na oběd nebo večeři dochází ke skoro panickému jednání a k reakcím, provázeným myšlenkami: „Co si tam asi dám?“ Následuje nervozita a neschopnost si danou společenskou událost vůbec užít. Jakýkoliv prohřešek znamená těžké selhání.

Bohužel tento scénář není vymyšlený, ale zcela reálný. Stále více lidí jde z extrému do extrému. Dostávají se do společenské izolace, protože nejsou schopni polevit ze svých nároků. Utrácejí peníze za "čisté" výrobky - superpotraviny, biopotraviny, koncentráty bioaktivních látek, potraviny bez chemie - a úplně zapomínají na reálný život - život plný zážitků, uvolněné atmosféry, emocí, přátel, rodiny... a racionálního stravování.

Ortorexie je porucha vážná, stejně jako anorexie. Pokud máte podezření, že se může týkat i vás nebo vašich přátel, můžete si zkusit udělat jednoduchý test - tzv. Bratmanův test.

Pokud jste na skoro všechny otázky odpověděli ano, je na místě se nad sebou zamyslet :).

  1. Trávíte více než 3 hodiny denně přemýšlením o vaší dietě?
  2. Plánujete své pokrmy na několik dní předem?
  3. Je pro vás nutriční hodnota vašich pokrmů důležitější, než potěšení z vlastního jídla?
  4. Snížila se kvalita vašeho života se zvyšováním kvality vašeho stravování?
  5. Stal jste se postupem času přísnějším sám k sobě?
  6. Zvýšilo zdravější stravování vaši sebeúctu?
  7. Vyloučil jste ze svého jídelníčku vaše oblíbené pokrmy a nahradil je "správnými"?
  8. Působí vám vaše dieta potíže při stravování mimo domov, nebo ve styku s rodinou a přáteli?
  9. Máte pocit viny, jestliže vaši dietu porušíte?
  10. Cítíte vlastní uspokojení, jestliže se stravujete zdravě?

 

Zdroj testu: www.orthorexia.com