Články

RECEPT: Arašídové rohlíčky

Rohlíčky jsou asi moje nejméně oblíbené cukroví, proto mě hnala touha vymyslet pozměněnou verzi, která by mě zaujala. A naštěstí se mi to podařilo! :) Rohlíčky chutnají po dokonalé kombinaci arašídů a tmavého cukru Muscovado ...a vůbec byste nepoznali, že jsou bezlepkové :).

Role hormonů ve výživě a metabolismu

Hormony hrají v energetickém metabolismu enormní roli. Pro dosažení vytoužených výsledků, ať už je to snížení hmotnosti či budování svalové hmoty, bychom měli znát jejich roli a funkci v organismu. Zde je tedy shrnuto to nejdůležitější, co byste měli o vybraných hormonech vědět.

Tak co mám tedy jíst?

Výživa, stravování, my sami - to, jací jsme, jaký je náš zdravotní stav, co máme za sebou, kde žijeme... to vše je náš unikátní osobní balíček. To, co je dobré pro jednoho, přece neznamená, že je dobré pro druhého... Odpověď na tuto otázku pomocí pár slov tedy není možná...

Potravinové intolerance

Problematika potravinových intolerancí se do našeho povědomí dostala teprve nedávno a to ruku v ruce s pojmy jako je bezlepkové strava, celiakie, strava bez pšenice, veganská strava, alergie na potraviny, stres, obezita aj. Zde jsou základní informace spolu s možnostmi, kde a jak si je lze nechat zjistit.

RECEPT: Mrkvové muffinky

Nevíte co dřív, máte práce nad hlavu, pronásleduje vás stres, naštvali vás v práci? Všeho nechte a něco upečte dle své fantazie. Investujete jen plus minus hodinu času, vyčistíte si při tom hlavu a ještě si na závěr skvěle pochutnáte! Při takovéhle poslední situaci jsem upekla výborné mrkvové muffiny - ingredience zcela od oka a hle - povedlo se! :)

Rostlinné vs. živočišné bílkoviny

Bílkoviny (proteiny) jsou spolu se sacharidy a tuky jednou ze základních složek naší stravy. Ne všechny proteiny jsou ale nutně k jídlu... Bílkoviny tvoří základy enzymů, buněčných receptorů, signálních kaskád a dalších částí našeho složitého metabolismu. Mimo to jsou samozřejmě i stavebním materiálem našeho těla. Příjem bílkovin je tedy důležitý hlavně proto, aby tělo mělo dostatek materiálu k výstavbě svalstva a také k tvorbě všech nezbytných komponent.

RECEPT: "Pumpkin & cashew" dort

Na dýňový dort jsem se chystala už dlouho a svátek Michaely byl skvělou příležitostí :). Naprosto neodolatelná záležitost, kterou budete chtít péct pořád dokola. Nestyděla bych se servírovat ani budoucí tchýni ;). Zároveň je to zdravá a vydatná snídaně/svačina či dortík k odpolední kávě.

Vše, co byste měli vědět o SVAČINÁCH

Podle některých zlých jazyků byly svačiny vymyšleny jako marketingový tah, aby lidé nakupovali během dne ještě více potravin, a tím tak utráceli ještě více peněz. Pomiňme ale tuto absurdní domněnku (i když... kdo ví?) a pojďme se soustředit na jejich opravdovou podstatu a účel. Svačit bychom měli a hned se dozvíte proč.

RECEPT: Rychlý borůvkový koláč

Borůvky miluju na všechny způsoby. Nic se ale nevyrovná poctivému borůvkovému koláči, který mi svou vůní vždycky připomene dětství na chalupě, kdy jsme z přinesených borůvek z lesa hned upekli koláč v babiččině remosce.

RECEPT: Brokolicové karbanátky s pohankovou kaší

Nejčastější prioritou při přípravě obědů či večeří je rychlost. Každý zaměstnaný člověk to zná - jak v případě přípravy jídla pro sebe, tak pro své děti. Placičky s kaší jsou rychlým vegetariánským obědem či večeří do 20 minut a splňují všechna kritéria - zelenina, bílkoviny, komplexní sacharidy i tuky. I zarputilí odpůrci brokolice si jistě pochutnají :)