Články

Role hormonů ve výživě a metabolismu

Hormony hrají v energetickém metabolismu enormní roli. Pro dosažení vytoužených výsledků, ať už je to snížení hmotnosti či budování svalové hmoty, bychom měli znát jejich roli a funkci v organismu. Zde je tedy shrnuto to nejdůležitější, co byste měli o vybraných hormonech vědět.

Tak co mám tedy jíst?

Výživa, stravování, my sami - to, jací jsme, jaký je náš zdravotní stav, co máme za sebou, kde žijeme... to vše je náš unikátní osobní balíček. To, co je dobré pro jednoho, přece neznamená, že je dobré pro druhého... Odpověď na tuto otázku pomocí pár slov tedy není možná...

Potravinové intolerance

Problematika potravinových intolerancí se do našeho povědomí dostala teprve nedávno a to ruku v ruce s pojmy jako je bezlepkové strava, celiakie, strava bez pšenice, veganská strava, alergie na potraviny, stres, obezita aj. Zde jsou základní informace spolu s možnostmi, kde a jak si je lze nechat zjistit.

RECEPT: Mrkvové muffinky

Nevíte co dřív, máte práce nad hlavu, pronásleduje vás stres, naštvali vás v práci? Všeho nechte a něco upečte dle své fantazie. Investujete jen plus minus hodinu času, vyčistíte si při tom hlavu a ještě si na závěr skvěle pochutnáte! Při takovéhle poslední situaci jsem upekla výborné mrkvové muffiny - ingredience zcela od oka a hle - povedlo se! :)

RECEPT: Jarní salátek s ricottou

Již několikrát se mi potvrdilo, že nejlepší jídla se rodí ze zbytků, aneb smíchej dohromady vše, co je potřeba dojíst :) Takto se zrodil i tento salát. Olivy-sušená rajčata-ricotta je osvědčená kombinace. Tady je recept.

RECEPT: "Pumpkin & cashew" dort

Na dýňový dort jsem se chystala už dlouho a svátek Michaely byl skvělou příležitostí :). Naprosto neodolatelná záležitost, kterou budete chtít péct pořád dokola. Nestyděla bych se servírovat ani budoucí tchýni ;). Zároveň je to zdravá a vydatná snídaně/svačina či dortík k odpolední kávě.

Vše, co byste měli vědět o SVAČINÁCH

Podle některých zlých jazyků byly svačiny vymyšleny jako marketingový tah, aby lidé nakupovali během dne ještě více potravin, a tím tak utráceli ještě více peněz. Pomiňme ale tuto absurdní domněnku (i když... kdo ví?) a pojďme se soustředit na jejich opravdovou podstatu a účel. Svačit bychom měli a hned se dozvíte proč.

RECEPT: Rychlý borůvkový koláč

Borůvky miluju na všechny způsoby. Nic se ale nevyrovná poctivému borůvkovému koláči, který mi svou vůní vždycky připomene dětství na chalupě, kdy jsme z přinesených borůvek z lesa hned upekli koláč v babiččině remosce.

RECEPT: Brokolicové karbanátky s pohankovou kaší

Nejčastější prioritou při přípravě obědů či večeří je rychlost. Každý zaměstnaný člověk to zná - jak v případě přípravy jídla pro sebe, tak pro své děti. Placičky s kaší jsou rychlým vegetariánským obědem či večeří do 20 minut a splňují všechna kritéria - zelenina, bílkoviny, komplexní sacharidy i tuky. I zarputilí odpůrci brokolice si jistě pochutnají :)

Berlín - malý průvodce po dobrém jídle a pití

Minulý týden jsem se s kamarádkou vydala na 3 dny do Berlína za kulturou a památkami. To bych to nebyla já abych důkladně neprošmejdila i obchody se zdravou výživou, nedala si kávu a sladké dobroty ve vyhlášených kavárnách a také místní speciality - od piva až po preclíky (ano, já vím...). Poznávačka města bez dobrého jídla a pití je přece jak chleba bez soli! Troufám si říci, že jídlo je vždy lepší, než všechny památky dohromady :D. A tady je shrnutí toho nejlepšího :) Třeba vás inspiruji na vaší cestě.